Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Přechod k válečné ekonomice. EU dá na výrobu munice 500 milionů eur

Ukrajinské dělostřelectvo v Doněcké oblasti (21. března 2023) foto: Profimedia.cz

Evropská komise plánuje kvůli válce na Ukrajině podpořit výrobu munice v členských zemích Evropské unie částkou 500 milionů eur (11,8 miliardy korun) ze společných fondů. Počítá s tím plán, který představil eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton. Evropský blok se zavázal dodat Kyjevu do příštího jara milion kusů dělostřelecké munice.
  13:47aktualizováno  17:16

Unie v rámci tohoto závazku v březnu vyčlenila miliardu eur na kompenzace pro státy, které pošlou Ukrajině munici z vlastních skladů. Druhá miliarda má být určena na společné nákupy munice, na jejichž podrobnostech se však země zatím nedohodly a jejich zástupci se o to opět pokoušejí dnes. Bretonův plán je třetím pilířem, který má urychlit nedostačující výrobu munice v Evropě.

Velvyslanci zemí EU schválili plán podpory ukrajinské armády vynaložením miliardy eur z fondu nazvaného Evropský mírový nástroj (EPF) na společný nákup munice, uvedlo švédské předsednictví bez dalších detailů.

„Co se týče obrany, náš průmysl musí nyní přejít do režimu válečné ekonomiky,“ prohlásil Breton, který v minulých týdnech jednal o posílení obranné výroby v řadě členských zemí včetně Česka.

Navržené investice podle něj budou stačit k tomu, aby se v Evropě vyrábělo ročně milion kusů raketových střel, dělostřeleckých granátů a další munice. Aby nařízení začalo platit, musí je nejprve schválit členské státy a Evropský parlament.

Navýšení výroby má pomoci k doplnění tenčících se zásob, ale zejména k další podpoře Ukrajiny, která plánuje dobýt zpět území okupovaná Ruskem.

Podstatná část navrženého balíku má podle Bretona posloužit k podpoře výroby munice ve zbrojovkách, od nichž ji budou země pořizovat v rámci zmíněných společných nákupů.

Peníze mají podpořit jak modernizaci a navyšování výroby v dosavadních závodech, tak vznik úplně nových výrobních kapacit. Země z nich budou moci financovat i modernizaci zastaralé munice či přeškolování zaměstnanců.

Podle předsedkyně EK Ursuly von der Leyenové by půl miliardy z unijních fondů měly stejně vysokou celkovou částkou doplnit členské státy. „Toto je kritická součást evropské strategické kapacity k obraně vlastních zájmů a hodnot, která má pomoci udržet mír na kontinentu,“ řekla dnes k návrhům von der Leyenová, podle níž Ukrajina potřebuje dodávky munice co nejrychleji.

Unijní státy před loňským vpádem ruských vojsk na Ukrajinu dlouhodobě vydávaly na obranu menší část svých rozpočtů než jejich klíčový partner USA. V důsledku toho nyní evropské zbrojovky nevyrábí dostatek zbraní a munice, což se nyní snaží EU změnit. Řada zemí se chystá na obranu v příštích letech vynakládat výrazně více peněz.

Autoři: ,

Pronájem bytu v Radnicích u Rokycan
Pronájem bytu v Radnicích u Rokycan

náměstí Kašpara Šternberka, Radnice, okres Rokycany
9 000 Kč/měsíc