Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Unie pošle do střední Afriky vojáky. Pozdě, varují čeští misionáři

Evropa

  6:00
Vojáci Evropské unie už pravděpodobně brzy stanou na půdě neklidné Středoafrické republiky. Jejich případnou intervenci jednomyslně posvětila Rada bezpečnosti. V násilím zmítaném regionu již v současné době operuje na 1600 francouzských vojáků.

Franczouský voják se zabavenou mačetou. foto: Reuters

Rada bezpečnosti OSN se rozhodla prodloužit mandát Jednotného úřadu OSN pro budování míru ve Středoafrické republice (BINUCA). Zároveň s tím posvětila plánovanou intervenci Evropské unie, která tuto misi nedávno ohlásila (více čtěte zde).

Státy se také dohodly na zamezení vstupu do své země důležitým osobám, které se konfliktu aktivně účastní. Členské státy mají zároveň zmrazit všechny finanční prostředky a jiné ekonomické zdroje, které si "nepohodlné" osoby na jejich území uložily.

Pomoc přichází pozdě

Podle Ludmily Böhmové, koordinátorky Afrického týmu v české neziskové organizaci SIRIRI, měla pomoc přijít už mnohem dříve. "Rebelové tu drancují města, všechen ukradený majetek okamžitě mizí kdesi v Čadu," uvedla pro server Lidovky.cz. Jeden z útoků byl veden před několika dny i na jejich misii ve městě Bocaranga. "Rebelové ze Seleky zabili několik lidí, ukradli auta, počítače a hned zase zmizeli," dodává Böhmová.

ČTĚTE VÍCE

Misionáři na místě ale o blížící se pomoci pochybují. Vojenské jednotky, které dohlížejí na zklidnění situace v regionu, se pohybují pouze v okolí hlavního města Bangui. "Vojenské vedení na naše žádosti reaguje stále stejně. Jen nás ujišťují, že mají vše zaznamenáno, ale nic se neděje," píše jeden z misionářů z místa posledního útoku. "Slouží snad celá operace jen k tomu, aby byla předváděna v televizi?" ptá se nakonec.

Dle vyjádření Thomase Mayr-Hartinga, vedoucího unijní delegace v OSN, by měla intervence proběhnout co nejdříve. Věří, že evropské jednotky pomohou stabilizovat chaotickou situaci v zemi. Dosud však není jasné, které země se této akce zúčastní. Zatím se mluvilo o Estonsku, Polsku a Belgii, další vojáky zřejmě nabídne také Francie.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...