Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

OSN: Vraždění v SAR přeroste v genocidu. Pokud svět nezasáhne

Svět

  14:07aktualizováno  14:20
Situace ve Středoafrické republice má prvky počínající genocidy, jako kdysi ve Rwandě či Bosně, řekl koordinátor humanitárních záležitostí OSN John Ging. Naznačil, že zabránit takovému vývoji může jen zesílená reakce mezinárodního společenství na krizi. Při dalších násilnostech v metropoli Středoafrické republiky Bangui bylo v noci na čtvrtek zabito nejméně sedm lidí.

Středoafrické děti čekají na očkování. V zemi rozvrácené násilím působí organizace Lékaři bez hranic. foto: Reuters

"Má to všechny prvky toho, co už jsme viděli jinde, v místech jako je Rwanda a Bosna. Ty prvky tady jsou, je tady zárodek genocidy. O tom není pochyb," varoval Ging a vyzval svět k mobilizaci humanitární a vojenské pomoci této africké zemi.

Podle Ginga se zvěrstva ve Středoafrické republice odehrávají průběžně a nyní nastala situace, kdy obyvatelé jedné obce mají strach z lidí z obce jiné. "Momentálně nejde o náboženský konflikt, ale mohl by se jím stát. Měli bychom vytvořit podmínky k tomu, aby strach zmizel," poznamenal Ging a vyzval mezinárodní společenství k navýšení humanitární i vojenské pomoci.

Lidovky.cz k situaci v SAR:

OSN zatím údajně získala jen asi šest procent z celkových 247 milionů dolarů (zhruba pět miliard Kč), k jejichž poskytnutí na humanitární pomoc Středoafrické republice OSN vyzvala v prosinci.

Nejnovější násilnosti, které si už vyžádaly na 140 obětí, propukly minulý pátek po odstoupení muslimského prozatímního prezidenta Michela Djotodii. Především metropoli Bangui sužuje sektářské násilí už několik měsíců.

Sedm lidí bylo zabito při několika incidentech v severní části středoafrické metropole. Těla tří mrtvých, včetně zastřeleného 15letého mladíka, byla položena do mešity ve čtvrti Bégoua 3 na severním okraji města.

Místní obviňují Francouze

Obyvatelé čtvrti obviňují francouzské vojáky z operace Sangaris, že muže zastřelili při osobních prohlídkách. Armáda podle AFP potyčky potvrdila, ale popřela jakoukoli spojitost s mrtvými.

Místní Červený kříž uvedl, že kromě toho ráno evidoval čtyři muže zabité sečnou zbraní. Šlo o místní křesťany. Několik křesťanských obyvatel Bangui přitom tvrdilo, že na ně útočili příslušníci islamistického hnutí Séléka.

SAR zažívá neklid od převratu, za nímž loni v březnu stálo hnutí Séléka, jemuž velel Djotodia. Ten se stal prvním muslimským prezidentem této převážně křesťanské země. Djotodia minulý pátek odstoupil pod tlakem sousedních zemí. Jen od minulého pátku do pondělí si násilnosti ve Středoafrické republice vyžádaly nejméně 127 mrtvých.

Poslední incidenty začaly podle různých svědectví ve středu večer. Stovky křesťanů, včetně žen a dětí, se uchýlily k severnímu výjezdu z města, kontrolovaného středoafrickými a francouzskými vojáky. Muslimští civilisté dál prchají do Čadu.

KONFLIKT VE STŘEDOAFRICKÉ REPUBLICE:

Francouzský voják hovoří s mačetou zraněný mužem, údajným členem křesťanských milicí
Autoři: ,

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...