Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Lídři EU se před schylující se invazí kloní k „humanitárním přestávkám“ v Gaze

Maďarský premiér Viktor Orbán před summitem EU v Bruselu hovoří se slovenským premiérem Robertem Ficem. (26. října 2023) foto: ČTK

Prezidenti a premiéři členských zemí Evropské unie na summitu podpořili právo Izraele na sebeobranu a vyzvali k rychlému a bezpečnému přístupu humanitární pomoci k těm, kteří ji potřebují, mimo jiné prostřednictvím humanitárních koridorů a přestávek pro humanitární účely. Vyplývá to z textu společných závěrů, na kterém se státníci v Bruselu po několika hodinách jednání shodli. Shodu potvrdila mluvčí předsedy Evropské rady Charlese Michela.
  18:41aktualizováno  22:15

Evropská rada „co nejdůrazněji odsuzuje Hamás za jeho brutální teroristické útoky v Izraeli“, stojí v závěrech z jednání, které byly v uplynulých dnech a nocích několikrát přepracovány, aby vyhověly požadavkům všech členských států EU.

Na jejich konečné verzi se pracovalo i odpoledne během jednání prezidentů a premiérů sedmadvacítky. „Použití civilistů jako lidských štítů Hamásem je obzvláště politováníhodné zvěrstvo,“ píše se dále v textu.

Izrael má podle unijních vůdců právo na sebeobranu v souladu s mezinárodním právem a mezinárodním humanitárním právem. Lídři znovu zopakovali výzvu adresovanou Hamásu, aby okamžitě propustil všechna rukojmí.

„Evropská rada vyjadřuje své nejhlubší znepokojení nad zhoršující se humanitární situací v Gaze a vyzývá k trvalému, rychlému, bezpečnému a neomezenému přístupu humanitární pomoci k těm, kteří ji potřebují, prostřednictvím všech nezbytných opatření, včetně humanitárních koridorů a přestávek pro humanitární potřeby,“ stojí v závěrečném prohlášení ze summitu.

Nechceme financovat terorismus, říká Fiala

Mezi ty, kdo před jednáním v Bruselu podpořili posílání humanitární pomoci Palestincům, se zařadili také maďarský premiér Viktor Orbán nebo německý kancléř Olaf Scholz. Ten dodal, že nepochybuje o tom, že se izraelská armáda bude držet humanitárních zásad. Civilní obyvatelé Pásma Gazy jsou podle něj také oběti Hamásu.

Podobně situaci komentoval belgický premiér Alexander De Croo. „Hamás má dnes dva druhy rukojmích: 222 rukojmích z Izraele, také ale berou jako rukojmí obyvatelstvo Gazy,“ uvedl podle agentury Reuters.

Izrael po 7. říjnu, kdy bojovníci Hamásu pronikli na jeho území a masakrovali civilisty, zahájil masivní bombardování a zpřísnil blokádu Pásma Gazy, kde lidem chybějí základní potřeby jako voda, benzin nebo zdravotnický materiál. O víkendu se do hustě osídlené pobřežní oblasti dostaly první kamiony s humanitární pomocí od eskalace konfliktu, podle činitelů EU i OSN je však třeba tyto snahy výrazně vystupňovat.

Autoři: ,

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...