17. listopadu 2014 15:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

EU možná rozšíří sankční seznam o proruské separatisty z Donbasu

Sympatizanti Novoruska s vlajkami na pochodu v Moskvě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sympatizanti Novoruska s vlajkami na pochodu v Moskvě. | foto: Reuters

BRUSEL Ministři zahraničí Evropské unie v pondělí pověřili evropskou diplomatickou službu přípravou návrhu, o která jména separatistů z východu Ukrajiny by mohl být rozšířen unijní sankční seznam. Novinářům to řekly zdroje obeznámené s pondělním ministerským jednáním.

Rozhodnutí, zda skutečně o tato nová jména rozšířit seznam osob se zmrazeným majetkem a se zákazem vstupu do EU, má padnout ještě tento měsíc. Na seznamu je v současnosti 119 lidí a 23 firem. EU sankce zdůvodňuje především jejich činy proti ukrajinské územní celistvosti či prospěchem z takového vývoje, například po anexi Krymu.

Jak už při příchodu na pondělní jednání připomněl český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, nejsou na východě Ukrajiny plněny podmínky mírových dohod z Minsku. „Nemůže být žádné velké uspokojení nad tím, jak se realizuje příměří, naopak stále umírají další a další lidé,“ řekl novinářům.

K TÉMATU:

Blacklist pro zástupce Novoruska?

Evropská unie pokládá za nelegální a nelegitimní hlasování, které se v separatisty ovládaných oblastech uskutečnilo 2. listopadu. Jeho vítězové jsou tak možnými kandidáty dopsání na evropský seznam, naznačovali minulý týden unijní diplomaté.

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová poznamenala, že sankce jsou jen jednou - byť podstatnou - částí evropské reakce na dění na Ukrajině. „Nejsou cílem, ale mohou být nástrojem, pokud jsou použity současně s dalšími opatřeními,“ uvedla v pondělí ráno. Zmínila pak v této souvislosti snahu o dialog s Ruskem, který by vedl k řešení krize, ale i potřebu tlačit Kyjev k ekonomickým a politickým reformám a pomáhat mu s nimi.

Ministři zahraničí unie ale v pondělí nerozhodli o možné změně podoby protiruských hospodářských sankcí, které například ztěžují ruským bankám přístup na západní kapitálové trhy a omezují export některých citlivých technologií do Ruska. Podle ranního Zaorálkova vyjádření by se tímto tématem měli zřejmě zabývat lídři unijních zemí na summitu v prosinci.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!