Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

EU uvalila třetí sérii sankcí v reakci na vojenský převrat v Barmě, tamní představitele viní z narušení demokracie

Svět

  18:39
Brusel - Evropská unie schválila další, už třetí sérii sankcí v reakci na únorový vojenský převrat a následné represe proti demonstrantům v Barmě. Sankční seznam se rozšířil o osm představitelů vojenské vlády, včetně ministrů, jejich náměstků, generálního prokurátora, tři hospodářské subjekty a Organizaci válečných veteránů. Celkem už je na seznamu 43 osob a šest hospodářských subjektů. O přijetí sankcí informovala Rada EU.

ilustrační snímek foto: Reuters

Nepokoje v Barmě pokračují. Bezpečnostní složky při demonstraci zabily přes 80 lidí

EU viní představitele režimu z „narušení demokracie a právního státu“ a ze „závažného porušování lidských práv“. Sankce se vztahují na subjekty vlastněného státem nebo ovládané ozbrojenými silami. Omezující opatření zahrnují zmrazení majetku, zákaz poskytnutí finančních prostředků, zákaz vstupu na území EU nebo zákaz dovozu zbraní.

Barmští prodemokratičtí demonstranti v největším městě Rangúnu postříkali...
Demonstrace ve městě Mandalaj.

Vyhozený barmský velvyslanec může zůstat v Británii. Diplomat otevřeně vystupoval proti juntě

Nově jsou sankce zaměřené také na odvětví drahých kamenů a dřeva a mají zabránit tomu, aby junta mohla využívat myanmarských přírodních zdrojů k financování represí obyvatel. Podle EU jsou opatření stanovena tak, „aby neměla nepřiměřený negativní dopad na myanmarský lid“, uvádí se v tiskové zprávě.

Barmská armáda provedla 1. února převrat, který zdůvodnila údajnými podvody v listopadových volbách, v nichž s převahou zvítězila Národní liga pro demokracii vedená nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Puč vyvolal rozsáhlé nepokoje, při nichž zahynulo přes 800 lidí. Barmské bezpečnostní složky k potlačení protestů opakovaně použily vodní děla, slzný plyn, gumové projektily, ale i ostrou palbu. Tisíce lidí byly zatčeny.

Autor:

Mohlo by vás zajímat