Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

EU začne opět 'mluvit' s Ruskem

Svět

  17:01
BRUSEL - Evropská unie obnoví s Ruskem rozhovory o novém strategickém partnerství. Dohodla se na tom v Bruselu převážná většina ministrů zahraničí zemí EU. Vyjednávání Brusel pozastavil počátkem září v reakci na srpnový ruský vojenský zásah v Gruzii.

EU v září zastavila vyjednávání v reakci na srpnový ruský vojenský zásah v Gruzii. Teď rozhovory obnoví. foto: ČTK

Pro obnovení rozhovorů se podle šéfa francouzské diplomacie Bernarda Kouchnera, jehož země nyní EU předsedá a která na obnovení rozhovorů s Moskvou tlačila, vyslovily všechny státy EU s výjimkou Litvy. V tomto případě však pro souhlas unie není třeba jednomyslnost. Evropská komise, která má tato vyjednávání za unii na starosti, tak může začít se zástupci Moskvy opět hovořit, i když to některá ze zemí blokuje.

Nový Mnichov?
EU ale i vzhledem k tomu, že vůči Moskvě nepostupuje jednotně, snažila v této věci dosáhnout jednoty. To se ale nakonec nepodařilo. "Je to chyba," řekl v reakci na rozhodnutí obnovit jednání náměstek litevského ministra zahraničí Zygimantes Pavilionis Lidovým novinám. Unie podle něj musí respektovat mezinárodní právo a pravidla. Kdyby z toho slevila a přistoupila na to, že realitu bude určovat vojenská invaze, překročila by prý limity.

"Už jsme to zažili v Mnichově," řekl v narážce na dohodu velmocí, které se před druhou světovou válkou dohodly, že Hitlerovo Německo získá část tehdejšího Československa. "Je tohle nový Mnichov? Zeptáme se francouzského předsednictví a komise za několik let. Historie ukáže, kdo měl pravdu," dodal. Spor byl v EU hlavně o to, zda Rusové splnily všechny podmínky z předchozích dohod s EU, a co z toho vyplývá.

Diplomacie je umění jednat, ne dělat velká gesta
Vysoký představitel pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana už před jednáním připustil, že Rusové mají v separatistických gruzínských regionech Jižní Osetii a Abcházii víc vojáků než před zahájením konfliktu. Právě stažení vojáků do pozic před začátkem srpnového střetu s Gruzií bylo
podmínkou, kterou Brusel stanovil pro obnovení jednání. Zmiňované dvě oblasti vyhlásily na Gruzii nezávislost, kterou Moskva k nevoli EU uznala.

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg řekl, že Rusové zatím podmínky plně nenaplnili. "Prozatím ještě nesplňují (podmínky EU). To víme všichni," řekl. Podle šéfa slovenské diplomacie Jána Kubiše ale nakonec převládl názor, že by unie měla jednání obnovit, protože tento krok pomůže pohnout vpřed i další záležitosti. Podobný názor má i český ministr. "Musíme mluvit s Ruskem, to je naprosto jasné," řekl. "Kdybychom přerušili všechny rozhovory, tak se také ničeho nedosáhne. Diplomacie je umění jednat, ne dělat velká gesta," dodal Schwarzenberg.

Pro obnovení rozhovorů byla i Evropská komise, výkonný orgán sedmadvacetičlenného bloku. Ta v posledních týdnech provedla revizi vztahů s Moskvou a z její zprávy z minulého týdne vyplývá, že rozhovory o novém strategickém partnerství by měly pokračovat. Podle komise ale ruský zásah v Gruzii zůstává nepřijatelný, stejně jako jednostranné uznání nezávislosti Jižní Osetie a Abcházie.

Zatím stále není jasné, kdy přesně jednání mezi Bruselem a Moskvou začnou. "Doufám, že budou obnoveny co nejdříve," řekl Ján Kubiš. Předpokládá, že datum dalšího jednání bude určeno na summitu EU-Rusko, který se koncem týdne koná ve francouzském Nice. V reakci na dotaz, jaké konkrétní nástroje má unie k tlaku na Rusko, aby naplnilo předchozí ujednání, Schwarzenberg připustil, že nejsou velké. "Nesmíme ale zapomenout, že Rusko je také závislé na obchodu s EU,"
poznamenal. Zvlášť v situaci, kdy Rusko tvrdě zasáhla současná vážná finanční krize.

Autor: