Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Euro je v ohrožení a slovenská vláda krůček od pádu

Iveta Radičová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Iveta Radičová | foto: ČTK

BRATISLAVA  Slovenští liberálové nepodpoří změny v záchranném Evropském fondu finanční stability (EFSF) ani po spojení hlasování s vyslovením důvěry vládě. Kabinet je tak krůček od pádu.


"Prožíváme jednu z nejhorších krizí od druhé světové války," řekla pohnutým hlasem očividně rozrušená slovenská premiérka Iveta Radičová.

Jednání slovenského parlamentu se ale natáhla, řada poslanců se chtěla předvést před televizní kamerou.

Premiérka Iveta Radičová diskutuje o eurovalu se šéfem koaliční strany MOST-HÍD Bélou Bugárem,

Premiérka Iveta Radičová diskutuje o eurovalu se šéfem koaliční strany MOST-HÍD Bélou Bugárem.

Po pondělním schválení stabilizačního fondu Maltou je Slovensko poslední zemí eurozóny, která stabilizační fond nepodpořila. Pro nabytí platnosti nových pravidel fungování záchranného fondu je přitom nezbytný souhlas všech 17 států Evropské měnové unie.

Navýšení eurovalu

Po vytvoření prvního fondu ve výši 110 miliard eur, který měl zachránit k bankrotu se řítící Řecko, se země eurozóny letos v červenci rozhodly Evropský fond finanční stability rozšířit na 440 miliard eur.

V případě negativního rozhodnutí parlamentu a pádu vlády by poslanci mohli o EFSF podle Radičové hlasovat opětovně. "Je mým přáním, aby dnešní hlasování bylo úspěšné. Pokud úspěšné nebude, bude potřebné přistoupit k opakovanému hlasování," řekla.

Liberálové opětovné hlasování bojkotují
Radičová se naposledy pokusila přesvědčit liberály, kteří jako jediní ze čtyřčlenné koalice navýšení záchranného fondu odmítli. Jejich šéf  Richard Sulík ale dodal, že poslanci jeho strany se opětovného hlasování nezúčastní. To znamená, že vláda ve 150členné sněmovně bez pomoci opozice nezíská potřebných 76 hlasů na prosazení dokumentu.

Šéf slovenských liberálů Richard Sulík.

Šéf slovenských liberálů Richard Sulík.


Čtyřčlenná koalice pravého středu nastoupila do úřadu po parlamentních volbách loni v létě, kdy vystřídala kabinet levicového premiéra Roberta Fica. Jeho strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) rozšíření pravomocí EFSF v principu neodmítá, podporu v prvním hlasování parlamentu ale přislíbila jen v případě dohody koalice.

Při opakovaném pokusu je Směr-SD podle dřívějšího vyjádření Fica připraven podpořit dokument výměnou za rekonstrukci vlády nebo vypsání předčasných voleb.

Co je to euroval a proč se navyšuje?

- Evropský finanční stabilizační fond (EFSF) se využívá na financování státních dluhů a nově i na rekapitalizaci institucí. Prostředky používají zadlužené státy, které si už nemohou samy půjčit na finančních trzích. - Fond bude pomáhat i preventivně. Půjčovat bude nově i státům, které zatím jsou schopny půjčovat si na trhu samy. Euroval jim tak pomůže udržet se na trhu, místo aby je zachraňoval z již bezvýchodné situace. - Stabilizační fond půjde kombinovat s půjčkami z ostatních fondů, například od MMF. - Aktuální objem záruk fondu EFSF je 440 miliard eur. Čtvrtinový podíl (119 miliard) připadá na Německo. Tento objem se však ukázal jako nedostatečný. Lídři eurozóny se proto rozhodli garance navýšit na bezmála 780 miliard eur. - Fond je jen dočasný, už teď se jedná o nástupci. Euroval bude fungovat jen do 30. června 2013, poté ho nahradí Evropský stabilizační mechanismus (ESM). Bude se jednat o jakýsi evropský měnový fond a státy do něj kromě záruk budou vkládat i reálné finanční vklady.


Na hlasování o budoucnosti eurovalu čekají ve slovenském parlamentu novináři z celého světa.

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...