Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Europoslanci podpořili odevzdání syrských chemických zbraní

Svět

  14:15
ŠTRASBURK - Poslanci Evropského parlamentu (EP) ve čtvrtek podpořili plán na předání syrských chemických zbraní pod mezinárodní dohled. Usnesení EP říká, že použití chemických zbraní v Sýrii bylo válečným zločinem a zločinem proti lidskosti,a žádá jednotnou odpověď nevylučující žádná odrazující opatření, tedy ani případný vojenský úder.

Hlasování Evropského parlamentu ve Štrasburku (ilustrační snímek). foto: Reuters

O situaci v Sýrii ve středu europoslanci debatovali se šéfkou diplomacie EU Catherine Ashtonovou. Ta podpořila plán, že syrský režim prezidenta Bašára Asada předá svůj chemický arsenál pod mezinárodní kontrolu.

O ruském návrhu budou ve čtvrtek v Ženevě jednat ministři zahraničí Ruska a USA Sergej Lavrov a John Kerry. Podle Ashtonové ale musí Damašek reagovat bez vytáček a kladení dalších podmínek. Ve čtvrtek tuto cestu řešení syrské krize podpořil v usnesení i Evropský parlament.

Šéfka diplomacie EU Catherine Ashtonová hovoří v EP během debaty o Sýrii

Poslanci také odsoudili hromadné zabíjení civilistů za použití chemických zbraní, k němuž došlo 21. srpna 2013 na předměstí Damašku. Žádají opatření, která by zabránila dalšímu použití chemických zbraní v Sýrii, ale i jinde ve světě.

EU dlouhodobě zdůrazňuje roli Rady bezpečnosti OSN a také podle europoslanců by měl tento orgán co nejdříve dostat zprávu inspekčního týmu OSN, který okolnosti útoku vyšetřoval přímo na místě.

Ultimátum mezinárodního společenství podle usnesení musí doprovázet závazná rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která může být v případě, že nebude respektována, vymáhána prostřednictvím "všech nástrojů stanovených v Chartě OSN," zdůraznili europoslanci.

Rusko a Čína musí podle nich dostát své odpovědnosti stálých členů Rady bezpečnosti OSN a přispět k přijetí společného postoje a dosažení diplomatického řešení syrské krize. V případě přetrvávajícího zablokování Rady bezpečnosti by prý tuto záležitost mohlo převzít Valné shromáždění OSN.

Podle usnesení by se měla EU také zasadit o uklidnění situace v regionu a posílit pomoc syrským uprchlíkům.

Syrští radikálové vraždili v alávistské vesnici

Radikální islamisté v řadách syrských protivládních povstalců v úterý zaútočili na alávitskou vesnici. Příslušníci teroristické Fronty an-Nusrá, která se hlásí k al-Káidě, zastřelili 22 obyvatel vsi Maksar Hisan (východně od západosyrského města Homs). 

Podle Syrské organizace pro lidská práva (OSDH) je mezi oběťmi i sedm žen, čtyři děti a tři muži starší 65 let. OSDH také popřela tvrzení protivládních aktivistů v Homsu, že oběťmi jsou příslušníci provládních milicí.

Skupiny napojené podle Reuters na Al-Káidu vyhlásily po srpnovém chemickém útoku u Damašku, při kterém zahynuly stovky lidí, většinou civilistů, operaci s názvem Oko za oko. Ta má oběti útoku pomstít, hlavně na alávitech.

Před dvěma týdny ozbrojenci Fronty an-Nusrá napadli vesnici Malúla, která patří k jedněm z nejvýznamnějších křesťanských enkláv v Sýrii. Křesťany v Sýrii považují islamisté kromě náboženských nepřátel i za podporovatele Asadova režimu.

Autoři: ,