13. září 2017 10:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Evropa není a nebude pevnost, řekl Juncker. Chystá se nástroj k rychlejšímu vracení migrantů

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker během zasedání Evropského... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker během zasedání Evropského... | foto: Reuters

Štrasburk Evropská komise přijde do konce měsíce s návrhy, jak zesílit vracení těch, kdo nemají v Evropské unii právo na azyl, uvedl dnes v Evropském parlamentu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Zdůraznil ale zároveň, že Evropa není a nestane se pevností, zůstane naopak kontinentem solidarity, kde najdou útočiště ti, kdo jej skutečně potřebují. Ti, kdo na takový nárok nemají, se podle něj musí vrátit do svých zemí.

Předseda komise ve svém obsáhlém projevu o stavu Evropské unie kromě jiného zdůraznil, že je třeba rychle zlepšit podmínky uprchlíků ve střediscích v Libyi. Je to podle něj kolektivní odpovědností Evropy, a komise hodlá v této věci úzce spolupracovat s OSN.

K roku 2025 musí mít Evropská unie podle Junckera funkční bezpečností a obrannou politiku, od EU to čeká i Severoatlantická aliance.

V projevu se vyslovil pro rychlé zapojení Rumunska a Bulharska do schengenského prostoru volného pohybu. Pomohlo by to podle něj zlepšení ochrany vnější hranice Evropské unie.

Plné členství v evropském prostoru bez vnitřních hranic si podle jeho názoru zaslouží také Chorvatsko ve chvíli, kdy splní všechny potřebné podmínky.

Podle Junckera se v dohledné době nestane členem Evropské unie Turecko. Prioritou pro vstup do EU je totiž právní stát, řekl. Dodal také, že Ankara se už dlouho vzdaluje Evropě, a to mílovými kroky.

Šéf Evropské komise zároveň navhrl nástroj, který by technicky a finančně pomáhal státům Evropské unie s přijetím eura. Pokud má euro skutečně EU stmelovat, musí se podle Junckera stát něčím víc než jen měnou vybrané skupiny členských zemí.

Šéf komise připomněl, že závazek přijmout euro mají všechny členské státy unie s výjimkou dvou. Všechny země EU by se podle něj měly účastnit její bankovní unie.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz