Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Evropský tisk "bojuje" za Mohameda

Svět

  19:13
KODAŇ - Ve jménu svobody slova zevřejnilo několik evropských deníků karikatury proroka Mohameda. Ty poprvé otiskl dánský list Jyllands-Posten a vyvolal tak bouřlivou reakci v islámském světě.

Kontroverzní karikatury foto: PASCAL PAVANI AFP

Za dánský list se postavil třeba francouzský Le Soir, německý Die Welt, italská La Stampa či španělský list ABC. Všech 12 karikatur jako v Jyllands-Posten otiskl jedině francouzský Le Soir. Pod titulkem "Ano, máme právo na karikaturu boha" publikoval na přední straně komiks s buddhistickým, muslimským, židovským a křesťanským bohem. Všichni sedí na obláčku. Křesťanský bůh svému muslimskému kolegovi říká: "Nestěžuj si, Mohamede, karikaturu tu máme všichni."

Jediným deníkem, který přinesl jednu z karikatur na titulní straně, je konzervativní německý list Die Welt. Vybral si tu nejkontroverznější kresbu, proroka s turbanem ve formě bomby. Další čtyři karikatury zveřejnil uvnitř vydání. "Brali bychom protesty muslimů vážněji, kdyby byly méně pokrytecké. Když syrská televize odvysílala v hlavním čase drama ukazující rabíny coby kanibaly, imámové byli zticha," napsal Die Welt v úvodníku.

Nejčtenější italský deník Il Corriere della Sera otiskl dvě kresby, stejně jako švýcarský Blick. Několik karikatur reprodukovaly také nizozemské deníky De Volkskrant, De Telegraaf nebo NRC Handelsblad. Maďarský list téma sice zmínil, žádné ilustrace ale nezveřejnil. 

Šéfredaktor dánského listu, který karikatury zveřejnil jako první, označil dokonce boj za svobodu projevu za prohraný. "Musím s hlubokou lítostí přiznat, že boj našeho listu za svobodu projevu je prohraný a že vyhráli ti druzí," řekl  Carsten Juste. Dodal, že by ke zveřejnění karikatur před čtyřmi měsíci nikdy nedal souhlas, kdyby si už tehdy dokázal představit, jaké to bude mít následky.

Podstatně defenzivněji než v předchozích dnech se vyslovil i dánský premiér Anders Fogh Rasmussen. Uvedl, že jeho země má co do činění s "nekontrolovatelnými silami" a bude vyžadovat "mimořádné nasazení, aby se tyto síly podařilo uklidnit".

Mohamed s rozbuškou na hlavě
Rasmussen zároveň varoval před reakcemi typu bojkotu islámských obchodů. Výzvy k němu se objevily ve zprávách SMS, jež mnozí Dánové dostali na své mobilní telefony a které podpořili i poslanci pravicově populistické lidové strany.

Informace o karikaturách vyvolaly demonstrace v řadě islámských zemí. Ministři vnitra arabských států na schůzce v tuniské metropoli například v úterý vyzvali dánskou vládu, aby "tvrdě potrestala" autory karikatur a kromě toho zaručila, že se "něco takového už nebude opakovat".

V jemenské metropoli prý dnes demonstrovalo 80.000 až 150.000 žen. Rozzuřené studentky podle agentury DPA pálily dánské vlajky a požadovaly bojkot dánských výrobků. Protesty se dnes přelily i do Indonésie a Malajsie. Sýrie dnes odvolala svého velvyslance v Kodani ke konzultacím, a následovala tak příkladu Saúdské Arábie, Kuvajtu a Libye.

Dvanáct kreseb s islámským prorokem zveřejnil Jyllands-Posten loni v září, v lednu je otiskl i norský časopis Magazinet. Muslimy nejvíce podráždilo zobrazení proroka Mohameda na hlavě s turbanem ve tvaru bomby s hořící roznětkou.

Řada muslimských zemí zareagovala na tuto "urážku proroka" protestními kroky na diplomatickém nebo obchodním poli a výzvami adresovanými dánské vládě, aby se oficiálně omluvila. Ta to odmítla a Evropská unie se v pondělí postavila na její stranu s tím, že svoboda projevu patří k základním svobodám, jejichž výkon musí být bezpodmínečně respektován.
Autor: