Neděle 13. října 2024, svátek má Renáta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Experti neumí odhadnout, kam zamíří protesty v Bosně

Svět

  11:41
SARAJEVO - Nynější protesty v Bosně jsou výsledkem dlouholeté korupce, hospodářského úpadku a vzájemných etnických soupeření politiků. Dlouho očekávaná vlna demonstrací, která je největší a nejnásilnější od konce občanské války v 90. letech, je však daleko od toho, aby zemi přinesla skutečnou změnu, uvedl portál BalkanInsight.com.

Protivládní bouře v bosenské Tuzle. foto: Reuters

Experti a ani média se navíc neshodnou v tom, jaký bude další vývoj bosenského jara, jak se protestům říká, a co bude pro tuto balkánskou zemi znamenat.

Tisíce propuštěných dělníků, demobilizovaných vojáků a nezaměstnané mládeže již několik dní demonstrují v ulicích bosenských měst. V Tuzle, epicentru nepokojů, se situace rychle vymkla kontrole. Po krátké potyčce s policií vtrhnul dav do budovy regionální správy, vyraboval ji a podpaloval její vybavení. Protesty se poté začaly rychle šířit i do dalších měst, mimo jiné do Sarajeva, Banja Luky, Bihače či Brčka.

Bosenská krize

První reakce místních úřadů byla stejná jako v jiných případech, tedy netečnost k rostoucí nespokojenosti veřejnosti. Úřady v Tuzle propásly příležitost začít s demonstranty ve středu během prvního dne protestů jednat. A když jim představitelé regionu v pátek nabídli setkání, byli již odmítnuti.

O rozhořčené komentáře se postaral také šéf regionu Sarajevo Suad Zeljković, který v prohlášení uvedl, že v metropoli nemají lidé žádný důvod k nespokojenosti.

"Výše zmíněná politická ignorace způsobila během prvních dvou dní demonstrací růst pocitu marnosti mezi veřejností," uvedl BalkanInsight.com. Protesty pak přerostly v násilnosti, které si vyžádaly přes 200 zraněných.

Co bude následovat?

Demonstrace, které zemi ochromily, se již dlouho očekávaly. Politologové a žurnalisté nyní diskutují o tom, co bude následovat. Někteří politici, mimo jiné i Zeljković, se snaží nepokoje vysvětlit jako politickou manipulaci opozičních stran a součást jejich kampaně před říjnovými volbami.

Místní experti i zahraniční představitelé ale takové vysvětlení odmítají. Nejmenovaný vysoký západní diplomat řekl, že mezinárodní organizace a Západ prozatím nemají žádné informace o tom, že by protesty kontrolovala některá z opozičních skupin.

Bosenští policisté brání vládní budovu v Tuzle před demonstranty.

"Takováto prohlášení jsou absurdní. Zaprvé, města, kde se protestuje, jsou pod kontrolou různých stran. Za další, v souvislosti s politickým chaosem, který v posledních letech sleduje, místní a ani mezinárodní společnost ve skutečnosti nerozumí tomu, kdo je na jaké úrovni u moci," vysvětlil diplomat.

Nikdo z expertů nyní navíc nedokáže předpovědět, jak budou protesty pokračovat, jak dlouho budou trvat a co demonstranti mohou dosáhnout. Některé bosenské listy v komentářích uvedly, že protesty nemohou uspět, neboť země nemá charizmatického vůdce, jakým je ukrajinský opoziční předák Vitalij Kličko, za to má ale řadu Janukovyčů. Právě po demisi ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče volají Ukrajinci, kteří jsou již více než dva měsíce v ulicích.

Autoři: ,