21. července 2017 7:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Experti otevřeli Dalího hrob. Údajná dcera může získat až tři miliardy korun

Salvador Dalí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Salvador Dalí. | foto: ČTK

FIGUERAS (ŠPANĚLSKO) Odborníci na soudní medicínu dnes otevřeli hrob surrealisty Salvadora Dalího, aby 28 let po malířově smrti odebrali vzorky tkáně k provedení testu DNA kvůli sporu o Dalího údajné otcovství. O otevření malířovy rakve a provedení testu DNA požádala Španělka Pilar Abelová, která tvrdí, že slavný surrealista je její otec. Měl prý v roce 1955 poměr s její matkou, jež pracovala jako pomocnice v domácnosti u Dalího přátel v Port Lligatu.

Pokud by testy daly Abelové za pravdu, mohla by se ucházet až o čtvrtinu dědictví; svého času její advokát odhadoval hodnotu toto podílu na 136 milionů dolarů (asi tři miliardy Kč), napsala agentura AFP.

Ještě před začátkem exhumace se desítky novinářům sešly na náměstíčku před Dalího muzeem-divadlem ve Figueras v Katalánsku, kde se malíř narodil, zemřel a byl pochován. Přišli i mnozí obyvatelé města, které se nachází asi 140 kilometrů na sever od Barcelony.

Narcis Bardelet, který po smrti čtyřiaosmdesátiletého malíře v roce 1989 jeho tělo nabalzamoval, řekl agentuře Reuters, že odebrání vzorků DNA by mohlo být úspěšné, protože tělo je v „relativně dobrém stavu“. Avšak připustil i možné obtíže, jež by mohly vzejít z případného poškození buněk formaldehydem.

Výsledky testů DNA by měly být známy za několik týdnů.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz