Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Expremiér Dzurinda bude ministrem. Šéfovat mu bude jeho podřízená

Svět

  7:00
BRATISLAVA/PRAHA - V nové slovenské vládě bude světový unikát. Dvojnásobný premiér a šéf nejsilnější koaliční strany Mikuláš Dzurinda bude ministrem zahraničí a podřízeným místopředsedkyni své strany, šéfky kabinetu Ivety Radičové.

Mikuláš Dzurinda foto: ČTK

Nejen postup Slovenska do čtvrtfinále mistrovství světa ve fotbale, tak daleko se Češi ještě nedokopali, ale i rychlost sestavování nové vlády můžeme Slovákům jen závidět.

Přestože Slováci začali o čtrnáct dní později a Robert Fico, šéf Směru a zdaleka nejsilnější strany v parlamentu dostal od prezidenta Ivana Gašparoviče deset dní na svůj pokus, má nová vládní koalice od pondělí večer jasno jak v programu, tak v obsazení vládních postů. Nové premiérce Ivetě Radičové, postupující podle hesla "když se chce, všechno jde", se podařilo najít několik unikátních řešení.



Jedním z nich je obsazení postu ministra zahraničí šéfem nejsilnější vládní strany Slovenské demokratické a křesťanské unie (SDKÚ) Mikulášem Dzurindou. Dzurinda je přitom stranickým nadřízeným Radičové, která byla sice volební lídryní SDKÚ, ale zůstává její "pouhou" místopředsedkyní. Navíc se na tom nemá v dohledné budoucnosti nic změnit, výsledek SDKÚ byl totiž o několik procent horší, než před čtyřmi lety. O necelých patnácti a půl procentech i Radičová přiznala: "Ne, nemohu říci, že by to byl úspěch". A v podstatě vyloučila, že by v příštích měsících kandidovala proti Dzurindovi na předsednický post.

Mikuláš Dzurinda sám toho od voleb mnoho nenamluvil. Za zavřenými dveřmi se ale nakonec s Radičovou dohodl. Nezkušená politička tak bude v kabinetu obklopena velice zkušenými politiky - samotným Dzurindou a také Dzurindou vůči Radičové favorizovaným Ivanem Miklošem - exministrem financí, který se i v nové vládě vrací na svůj bývalý post.

Přečtěte si také


Daleko zásadnějším problémem nástupu Dzurindy na klíčový vládní post je v únoru znovu otevřený skandál SDKÚ z roku 2000, který činí stranu podezřelou z praní špinavých peněz přes konta ve Švýcarsku a Velké Británii. Kvůli skandálu, který v únoru oprášil s velkým gustem tehdejší premiér Robert Fico, odstoupil Dzurinda z čela volební kandidátky, ale post předsedy strany, které vládne pevnou rukou, si ponechal. "Jsem v nejlepších letech," odrážel tehdy otázky, kdy definitivně odejde z politiky.

V minulých měsících se Dzurinda a jeho strana z podezření nijak jasně neočistila, tvrzení, že se jednalo pouze o půjčky, které strana splatila, podle většiny komentátorů neobstojí. Na druhé straně téměř nikdo na Slovensku nezpochybňuje Dzurindovu kvalifikovanost post ministra zahraničí zastávat. "Kompetentnější nominace na šéfa diplomacie než Dzurinda, jehož značka a image v zahraničí je pravým opakem jeho (špatné) domácí pověsti, fakticky ani neexistuje," uvádí komentátor deníku Sme Peter Schutz.

Mikuláš Dzurinda

Nedůstojné ministerstvo
Dzurindova "umístěnka" na ministerstvo zahraničí není jediná podivnost, nebo chcete-li zvláštnost nové vládní konstelace. Podobně divné je obsazení pozice šéfa parlamentu ekonomickým reformátorem Richardem Sulíkem, šéfa druhé nejsilnější vládní strany Svoboda a Solidarita.

Velice těžko se hledala slušná pozice i pro šéfa Křesťanskodemokratického hnutí, bývalého eurokomisaře Jána Figela. Figel chtěl šéfovat parlamentu, ale necelých deset procent hlasů a pozice až třetí vládní strany na to nestačila. Stane se proto pouhým ministrem dopravy - s příslibem, že bude mít rozšířené kompetence a ministerstvo samo se prý přejmenuje. Tak, aby pro šéfa koaliční strany znělo dost důstojně.

Autor: