12. července 2011 12:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Falešné očkování mělo ověřit bin Ládinovu DNA

Zdravotníci chtěli očkováním získat DNA Ládinových příbuzných (ilustrační foto).  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdravotníci chtěli očkováním získat DNA Ládinových příbuzných (ilustrační foto). |

WASHINGTION Američané v pákistánském Abottábádu na jaře zorganizovali falešný očkovací program. Tajná služba CIA tak chtěla získat vzorky DNA, které měly potvrdit, zda se v podezřelém komplexu skutečně skrývá bin Ládin.

Podle nejmenovaného amerického činitele pákistánský doktor, který vedl očkovací program proti žloutence, získal dočasný přístup do opevněného objektu Usámy bin Ládina. Nikdy ale jeho samotného nespatřil a nepodařilo se mu ani získat vzorky DNA od členů Usámovy rodiny, tvrdí americký deník The New York Times.

ČTĚTE TAKÉ O BIN LÁDINOVĚ NÁSTUPCI

Očkovací program, který měl působit co nejvěrohodněji, sestával z lékaře a několika sester, doplnil deník The Guardian. Zdravotníci očkovali nejprve chudé obyvatele a postupně se snažili dostat až k podezřelé vile, kde se měl skrývat šéf Al-Kajdy.

Cílem bylo získat DNA Ládinových příbuzných a srovnat je s DNA jeho sestry, jež zemřela v Americe.

Komando speciálních jednotek SEAL zabilo Usámu bin Ládina při útoku v Abbottábádu v květnu. Američtí činitelé tehdy tvrdili, že když prezident Barack Obama dal operaci zelenou, nebyly si USA jisté, že Usáma bin Ládin se v objektu skutečně nachází.

Lidovky.cz