9. července 2012 9:39, aktualizováno  10:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

FBI vypíná servery s viry, o internet můžete přijít i v Česku

Počítačová bezpečnost - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počítačová bezpečnost - ilustrační foto | foto: Shutterstock

LONDÝN Americký Federální úřad pro vyšetřování začal vypínat servery využívané hackery. Opatření zasáhne lidi, do jejichž počítačů hackeři nasadili vir DNSChanger. O internet tak může přijít až 300 tisíc lidí, nejvíc postižených bude ve Spojených státech, dotknout se však může i českých uživatelů.

Pokud mají vir ve svém počítači, nedostanou se z něj na požadované internetové stránky. DNSChanger totiž přesměrovává adresy nakažených počítačů na vlastní servery s reklamou, ty však nyní FBI vypíná. Uživateli se tak stránka zobrazí jako nedostupná.

Zda je váš počítač virem nakažen, můžete zkontrolovat na adrese dns-ok.cz. Podle serveru dcwg.org bylo v Česku v červnu letošního roku 2134 zavirovaných počítačů. Hackeři jich po celém světě nakazili kolem čtyř milionů. FBI se po zátahu snažila majitele napadených počítačů na problém upozornit, počet postižených se tak podařilo snížit na méně než desetinu.

Nejvíce napadených počítačů je v USA

FBI převzala kontrolu nad servery, jež se nyní chystá vypnout, loni v listopadu. Udělala to v rámci zátahu proti hackerům, kteří pomocí virů přesměrovávali lidi pohybující se po internetu na servery s reklamou. Z návštěv reklamních stránek pak hackerský gang získával peníze, celkem si tak přišel na 14 milionů dolarů (290 milionů korun).

Zdaleka nejvíc postižených je v USA. Přes 20.000 napadených počítačů je hlášeno z Itálie a z Indie. Pětici zemí s největším počtem nakažených počítačů doplňují Británie a Německo. Mezi deseti nejvíce postiženými zeměmi, které BBC News uvádí, Česká republika není.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz