Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Přeživší masakru na festivalu žalují Izrael. Žádají přes miliardu odškodného

Ilai (druhý zprava) s přáteli, schovávající se před raketami z Gazy při prvním poplachu na Festivalu Supernova (13. října 2023) foto: Ilai Karavani

Čtyřicet přeživších útoku palestinského hnutí Hamás ze 7. října žaluje izraelskou armádu, policii a tajnou službu Šin Bet kvůli tomu, že nezabránily masakru na hudebním festivalu v izraelském pohraničí. V žalobě také uvedli, že několik izraelských důstojníků předem varovalo, že v blízkosti Pásma Gazy by taková akce neměla být vůbec povolena.
  16:49

Informaci uvedly deník Haarec a server The Times of Israel (ToI) s tím, že stěžovatelé také požadují odškodné 200 milionů šekelů (asi 1,2 miliardy Kč).

Hamás zavraždil 364 účastníků hudebního festivalu a 40 dalších unesl do Gazy, některé z nich propustil, někteří se pohřešují. Mnoho lidí utrpělo fyzickou a psychickou újmu,“ uvádí se v žalobě podané v pondělí k oblastnímu soudu v Tel Avivu.

Festivalu se účastnilo na 3 500 lidí. Mnozí přežili díky tomu, že se schovali pod těla zabitých. Trvalo několik hodin, než dorazila pomoc. Ve stejnou dobu totiž palestinští ozbrojenci přepadli několik kibuců v oblasti, kde vraždili další civilisty. Celkem si útok ze 7. října vyžádal na 1 200 obětí.

Na bezpečnost několikadenního festivalu dohlíželo podle ToI jen 27 policistů, většina z nich neměla dlouhé zbraně, jak je to při akcích poblíž hranic s Pásmem Gazy vyžadováno.

Podle žaloby několik důstojníků izraelské armády z oblastní divize varovalo před povolením této akce blízko hranic s palestinským územím, ovládaným Hamásem. Upozorňovali také na to, že festival se koná v době židovského svátku, který se řada vojáků vydává slavit domů.

„V noci ze 6. na 7. října se uskutečnily nejméně dvě armádní hlídky kvůli neobvyklým incidentům na hranici s Pásmem Gazy, jedna kolem půlnoci a jedna kolem třetí ráno, tedy několik hodin před útokem Hamásu,“ uvádí také žaloba. Podle ní měl být proto festival okamžitě zrušen a na místo měli být vysláni další policisté.

Autoři: ,

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
MANAŽER OBCHODNÍ SKUPINY / OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - celá ČR

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj