Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Fico protlačil sporný tiskový zákon

Svět

  18:01
BRATISLAVA - Slovenská vládní koalice dnes v parlamentu prosadila sporný tiskový zákon bez přijetí návrhů opozice a médií. Poslanci v zákonu ponechali i nejkritizovanější pasáž o právu na odpověď, proti níž protestovali vydavatelé. Opozice přitom vyžadovala změny v tiskovém zákonu jako podmínku pro podporu ratifikace lisabonské smlouvy reformující Evropskou unii.

Robert Fico foto: Genserek EduardČTK

O dokumentu pozměňujícím unijní struktury, jehož platnost je podmíněna souhlasem všech členských států EU, bude slovenský parlament hlasovat možná ve čtvrtek. Ratifikován bude v případě, že ho podpoří nejméně tři pětiny členů parlamentu - tedy 90 poslanců. Koalice, která se dlouhodobě opírá o hlasy 85 poslanců, potřebuje získat podporu alespoň pěti členů opozice. V posledních dnech se objevily spekulace, že pro smlouvu nakonec zvednou ruku i poslanci Strany maďarské koalice (SMK).

Před hlasováním o lisabonská smlouvě by se měly strany radit na poslaneckém grémiu, které bylo svoláno na čtvrtek dopoledne. Opoziční Slovenská demokratická a křesťanská unie-Demokratická strana (SDKU-DS) Mikuláše Dzurindy už avizovala, že se hlasování o lisabonské smlouvě na probíhající schůzi Národní rady nezúčastní. SMK zatím svůj postoj ke smlouvě po dnešním hlasování o tiskovém zákonu nezveřejnila. Třetí opoziční strana - Křesťanskodemokratické hnutí - se smlouvou nesouhlasí.

Právo na odpověď poškodí zájmy občanů
Koalice v čele s premiérem Robertem Ficem přijala v tiskovém zákonu několik změn, které byly většinou dohodnuty v parlamentních výborech. Kromě vypuštění možnosti ukládat pokuty například za zlehčování válek či drog šlo ovšem spíše o menší zásahy do původního textu. V následujících týdnech by měl zákon podepsat prezident Ivan Gašparovič. Pokud by ho vrátil do parlamentu, musela by ho schválit nadpoloviční většina všech poslanců, tedy alespoň 76. Už dnes ošem pro hlasovalo 82 členů parlamentu.

Uvozovky dolníFico kritizuje novináře za údajnou zaujatost vůči vládě a za obhajování zájmů soukromých finančních společností. Uvozovky horní


 "Zákon bude přesně tak špatný, jak jsme o něm mluvili," reagoval na schválení znění normy šéf Sdružení vydavatelů periodického tisku Miloš Nemeček. Právo na odpověď podle něj zkomplikuje novinářům práci a poškodí zájmy občanů. Předsedkyně Slovenského syndikátu novinářů Zuzana Krútká řekla, že se pokusí zvrátit přijetí zákona u prezidenta. "Když nemohou být spokojeni novináři, tak asi nemohou být spokojeni ani občané. Nepříjemné je, že se to silně zpolitizovalo," prohlásila.

Spor o tiskový zákon ještě více vyhrotil vztahy mezi médii a kabinetem premiéra Roberta Fica, který od svého nástupu do funkce v roce 2006 kritizuje novináře za údajnou zaujatost vůči vládní koalici a za obhajování zájmů soukromých finančních společností. Vydavatelé nedávno protestovali proti navrženému tiskovému zákonu, když nechali vytisknout noviny s prázdnými titulními stranami.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...