Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Fidel v roli Mao Ce-tunga

Svět

  8:26
HAVANA/PRAHA - Loňské narozeniny měly být jeho poslední v životě. Přání kubánského exilu v Miami symbolizované karnevalovým veselím, které propuklo loni po oznámení, že se vzdal moci kvůli zdravotním problémům, se ale nesplnilo.

Fidel Castro na snímku z února 2006. foto: AFP

Fidel Castro se dnes dožívá 81 let. V Miami panuje rozčarování a jakási netrpělivost, že na Kubě nedochází ke změně poměrů.

„Je to stejné, jako kdyby Židé zjistili, že Hitler měl být na smrtelné posteli, ale není,“ komentovala drsně fakt, že je Fidel stále naživu, kubánská aktivistka Ninoska Pérez Castellónová, která žije v Miami.

Vášnivý kubánský exil ve Spojených státech je v ostrém kontrastu s tichou atmosférou na ostrově. Zřejmě ani dnešní Castrovy narozeniny nebudou nijak bouřlivé. Režim neplánoval žádné veřejné oslavy ani revoluční pochody. „Žádné jásání, žádné slzy. On (Fidel) už není v centru zájmu,“ citovala agentura AFP nejmenovanou obyvatelku Havany.

Téma existence
Fidel Castro, který se vzdal moci před rokem, ale zřejmě stále tahá za mocenské nitky. „Raúl (Fidelův bratr) sám sebe pověřil tím, že se mnou konzultuje všechna důležitá vládní rozhodnutí,“ napsal comandante zkraje tohoto měsíce do státního listu Granma.

Od jara již Castro do novin napsal na čtyřicet článků, které vycházejí v rubrice „Zamyšlení vůdce“. V textech většinou napadá Spojené státy, stále častěji se ale vyjadřuje k existenciálním a globálním otázkám, jako je třeba americko-brazilský projekt produkce etanolu, který má ambice nahradit závislost na ropě.

Někteří analytici začínají Fidela přirovnávat k zakladateli čínského komunismu Mao Ce-tungovi. I Velký kormidelník, jak se Maovi přezdívalo, se na sklonku svého života potýkal s vážnými zdravotními problémy a zemi řídil již jen z ústraní. I Mao, stejně jako Fidel, blokoval jakékoliv reformy. Po jeho smrti ale začali političtí následovníci jeho systém rozebírat. V Číně sice nedošlo k odsouzení vůdce jako v případě Stalina v Sovětském svazu, přesto je dnes Mao již jen historickou figurou. Čína se jeho vizím, které jí násilně vtiskl, vůbec nepodobá.

„Je Maův příběh Fidelovou budoucností? Bude fidelismus zavržen, ale sám Fidel prohlášen za otce zakladatele?“ ptala se v rozhovoru pro agenturu Reuters kubánská socioložka Marifeli PerezStableová, která přednáší na Mezinárodní univerzitě v Miami.

„Myslím, že se tyto myšlenky Fidelovi opravdu dnes a denně honí hlavou,“ domnívá se Perez-Stableová. Otázkou zůstává, zda Raúl Castro, který nyní stojí v čele Kuby, bude kubánským Teng Siao-pchingem. Ten po smrti Mao Ce-tunga převzal moc a spustil tržní ekonomické reformy.

„Fidel nenechá Raúla vládnout. Je to zatím jen jakési autopilotování,“ řekl ve známém debatním pořadu Polos Opuestos vysílaném v Miami kubánský novinář žijící ve Španělsku Carlos Alberto Montaner. Podle něj se Kuba nedočká žádného přechodu od centrálně plánové ekonomiky k tržní, dokud bude Fidel naživu.
 
Kubánský vůdce se přitom podle některých členů vlády k moci sám vrátí. Mělo by se tak stát nejpozději příští rok na jaře, kdy má Fidel opět kandidovat na prezidenta. Stojí za to ale připomenout slova dcery Raúla Castra Mariely. Ta nedávno řekla: „Obava, že nás náš vůdce opustí, je stále silnější. Zůstane ale s námi jako morální autorita.“