Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Filipínci po tajfunu rabují. Češi na Filipínách jsou v pořádku

Svět

  9:48aktualizováno  12. listopadu 7:14
V řadě filipínských měst, na něž o víkendu udeřil supertajfun Haiyan, zavládl chaos. Dochází pitná voda i základní potraviny a bezprizorní lidé se uchylují k rabování. Zabránit mu mají vojáci, které do ulic povolala vláda. Češi, kteří se na Filipínách nacházejí, jsou v pořádku, uvedla česká ambasáda.

Následky tajfunu Haiyan foto: Reuters

Tajfun po sobě zanechal víc než deset tisíc mrtvých a obrovské materiální škody. S následky se podle odhadů potýká téměř deset milionů lidí. Mnoho z nich ztratilo své domovy a nyní jim chybí základní potraviny, pitná voda nebo léky. V ulicích filipínských měst se proto začalo rozmáhat rabování.

Lidé berou útokem obchody a loupí vše, co by později mohli směnit za jídlo, popsal dění posledních hodin v dvousettisícovém městě Tacloban jeho starosta. Filipínský prezident Benigno Aquino povolal přes stovku vojáků, aby rabování v ulicích zabránili, reportér agentury AP v ulicích nejhůře postiženého města Taclobanu viděl hlídkovat asi 400 příslušníků speciálních složek a vojáků.

Výjimečný stav?

Prezident v Taclobanu zvažuje i vyhlášení výjimečného stavu, což by zřejmě znamenalo například zákaz nočního vycházení a zřízení policejních a vojenských stanovišť.

Zatímco filipínské úřady zatím oficiálně potvrdily 1744 mrtvých, místní Červený kříž odhaduje nejméně 1 200 obětí. Zraněných je podle filipínské vlády zatím 2487. Tento počet se bude měnit, protože záchranáři se jen s obtížemi dostávají do oblastí, které tajfun Haiyan odřízl od světa.

Filipínský generál Virgilio Espineli oznámil, že v tajfunem značně poškozeném městě Tacloban využili této příležitosti vězni k útěku z věznice. Trestanci strhli zeď vězení a prchli na svobodu. Ve věznici bylo asi 600 odsouzených. Kolik z nich se do útěku zapojilo, zatím není jasné.

Mezinárodní výbor Červeného kříže jako realistický odhad uvádí deset tisíc mrtvých.

Distribuce pitné vody

Podle odhadů Dětského fondu OSN - UNICEF jsou v oblastech zasažených tajfunem více než čtyři miliony dětí, které naléhavě potřebují pomoc. Organizace proto o víkendu ze svého místního skladu uvolnila výživu pro děti, zdravotnický materiál, barely s pitnou vodou a hygienické potřeby pro více než tři tisíce rodin v postižené oblasti Tacloban.

"Dopravit vše potřebné do postižených oblastí je velmi náročné, protože je zcela zničená infrastruktura a komunikace," popsal z místa situaci zástupce UNICEF na Filipínách Tomoo Hozumi.

Filipínci shánějí po řádění tajfunu jídlo:

Češi na Filipínách jsou v pořádku

Anarchii, která zavládla filipínskými městy, potvrdil v rozhovoru pro Českou televizi v pondělí ráno z hlavního města Manily také velvyslanec Josef Rychtar. Humanitární pomoc do postižených oblastí je nekoordinovaná a k řadě lidí se pomoc ještě vůbec nedostala.

V pondělí ráno velvyslanec uvedl, že se úřadu nedařilo spojit se dvěma českými turisty, kteří se před cestou registrovali na stránkách ministerstva zahraničí. Konzul Jakub Černý serveru iDNES.cz dopoledne potvrdil, že se oba mladí muži ozvali a jsou v pořádku. "Přes jejich příbuzné v Čechách jsme se dozvěděli, že se oba ozvali. Byli na ostrovech Bohol a Cebu, které nebyly tajfunem zasaženy," řekl konzul Černý.

České velvyslanectví tak nemá informaci, že by čeští příbuzní postrádali někoho, kdo na Filipíny odjel. "Naopak se čas od času ozvou další Češi, že jejich příbuzný, který se neregistroval a nevěděli jsme o něm, je v pořádku," vysvětlil Černý.

Všichni čeští občané, kteří na Filipínách trvale žijí a pracují, jsou také v pořádku.

Pomoc Červeného kříže

Červený kříž se podílel na evakuaci 125 000 lidí.  Zatím obdrželo materiální pomoc Červeného kříže celkem 14 tisíc rodin přímo v zasažených oblastech; v terénu působí několik tisíc členů a dobrovolníků ČK.

Na pomoc na Filipinách bylo z Pohotovostního fondu pomoci při katastrofách Červeným křížem uvolněno 10 400 000 Kč.

Na tuto pomoc může do 15.12.2013 přispět každý:

  • prostřednictvím sbírkového účtu ČČK

      č.ú. 222885/5500, var. s. 777,

  • on-line (platební kartou, PaySec, platebním systémem ČSOB, ERA)

   www.cervenykriz.eu v sekci Pomozte nám pomáhat>On-line příspěvek

Pomáhá i organizace Člověk v tísni:

Člověk v tísni z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni okamžitě uvolnil 500 000 korun na pomoc obětem katastrofy. Zároveň vysílá koordinační humanitární tým.

  • pomoci je možné přes veřejnou sbírku SOS Filipíny s číslem účtu 37893789/0300

Tajfun udeřil na Vietnam, podle meteorologů zeslábl

Tajfun Haiyan po Filipínách udeřil v noci z neděle na pondělí také na Vietnam (více čtěte ZDE). Sdělili to meteorologové amerického Spojeného varovného střediska před tajfuny (JTWC). Živel vstoupil na pevninu v neděli pozdě večer místního času asi 160 kilometrů jihovýchodně od metropole Hanoj.

Tajfun před příchodem do Vietnamu podle JTWC nad mořem zeslábl, ale stále ho provázejí silné lijáky a vichry o síle kolem 120 kilometrů v hodině. Z vytipovaných oblastí vietnamské úřady preventivně evakuovaly více než 600 tisíc lidí. I obyvatelé Hanoje se připravili na lijáky a povodně. Úřady v metropoli mobilizovaly záchranné a bezpečnostní síly a v podndělí nařídily uzavřít všechny školy.

Z Vietnamu a Číny je hlášeno asi 20 obětí.

Ničivý živel se pohybuje na severozápad rychlostí kolem 28 kilometrů v hodině a měl by rychle zaniknout, uvedlo středisko JTWC se sídlem na Havaji, které předpovídá počasí pro americké vojenské námořnictvo a letectvo. Neupřesnilo, jak dlouho by tajfun Haiyan měl ještě sužovat Vietnam.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!