Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Uplakané děti na střechách. Tajfun na Filipínách zabil 10 tisíc lidí

Evropa

  7:18aktualizováno  8:59
MANILA - Nejméně 10.000 lidí zahynulo podle odhadů místních úřadů v centrální části Filipín při řádění tajfunu Haiyan. Uvedl to šéf regionální policie v provincii Leyte, kterého citovala agentura Reuters. Dalších 300 potvrzených obětí a 2000 pohřešovaných hlásí ostrov Samar.

Uplakané děti na střechách. Tajfun na Filipínách zabil 10 tisíc lidí foto: ČTK

Jak uvedl pro ČTK český konzul na Filipínách, nemá žádné informace o tom, že by mezi mrtvými či zraněnými byli Češi. EU již uvolnila pro Filipínce tři miliony eur, pomoc chystá i české ministerstvo zahraničí.

Podle policisty Elmera Soriy zhruba 70 až 80 procent území, přes které se tajfun v provincii Leyte přehnal, bylo zničeno. Řadu pobřežních měst a vesnic srovnaly se zemí obří vlny, v nichž se údajně utopily stovky lidí. Místní obyvatelé přirovnávají živel k cunami.

"V sobotu večer jsme se sešli s guvernérem a dalšími činiteli. Guvernér řekl, že podle jejich odhadů přišlo o život 10.000 lidí," sdělil Soria agentuře Reuters. Jedná se o prudké zvýšení bilance vzhledem k tomu, že v sobotu prvotní odhady hovořily o zhruba tisícovce mrtvých.

Dalších 300 mrtvých potvrdily úřady na sousedním ostrově Samar. Představitel místního úřadu pro řešení katastrof Leo Dacaynos uvedl, že 300 lidí zemřelo ve městě Basey a dalších 2000 je tam nezvěstných.

Pomoc Červeného kříže

Červený kříž se podílel na evakuaci 125.000 lidí. Zatím obdrželo materiální pomoc Červeného kříže celkem 14 tisíc rodin přímo v zasažených oblastech; v terénu působí několik tisíc členů a dobrovolníků ČK.

Na pomoc na Filipinách bylo z Pohotovostního fondu pomoci při katastrofách Červeným křížem uvolněno 10.400.000 Kč.

Na tuto pomoc může do 15.12.2013 přispět každý:

  • prostřednictvím sbírkového účtu ČČK

      č.ú. 222885/5500, var. s. 777,

  • on-line (platební kartou, PaySec, platebním systémem ČSOB, ERA)

   www.cervenykriz.eu v sekci Pomozte nám pomáhat > On-line příspěvek

Česká ambasáda na Filipínách nemá žádné informace, že by mezi mrtvými či zraněnými měli být i Češi. "Nám se Češi, které máme na seznamu, ozývají. Přibývá potvrzení, že jsou v pořádku," uvedl konzul Jakub Černý. Jak dodal, několik jmen na seznamu ještě zůstává "otevřených", nicméně z toho se nedá nic vyvozovat, protože se nacházejí v oblasti, kde nefunguje elektřina a telefonické spojení.

"Ozvali se nám i lidé, kteří standardně žijí na ostrově Leyte, že tam zrovna nebyli. Sice byli také zasaženi tajfunem, ale jinde a jsou v pořádku," dodal. Haiyan, jenž by podle některých expertů mohl být nejsilnějším světovým tajfunem, jaký kdy zasáhl pevninu, přešel v pátek od východu k západu přes pět centrálních filipínských ostrovů.

Rozsah zkázy

K nejhůře poznamenaným patří město Tacloban, kde žije asi 220.000 lidí. Město zaplavily mořské vlny prý až do čtyřmetrové výšky. Na televizních záběrech bylo vidět bezvládná těla plující ve vodě, popadané stromy a sloupy elektrického vedení, zřícené domy a uplakané děti čekající na střechách ještě stojících obydlí na pomoc.

"Z vrtulníku je patrný rozsah zkázy. V kilometrovém pásu směrem od pobřeží do vnitrozemí nezůstala stát jediná stavba. Bylo to jako cunami," popsal scénu ministr vnitra Manuel Roxas z Taclobanu. "Žádné moderní vymoženosti nefungují - telefony, elektřina, voda. Nefungují ani média, takže není způsob, jak s obyvateli komunikovat," dodal.

Úřady hlásí z Taclobanu rozsáhlé drancování obchodů. "Lidé plení nákupní střediska a supermarkety. Berou všechno, dokonce i televize a jiné spotřebiče, které později vymění za jídlo," vylíčil místní představitel Tecson John Lim.

Dalších 300 potvrzených obětí a 2000 pohřešovaných hlásí ostrov Samar.

Podle Lima úřady doposud napočítaly 300 až 400 mrtvých těl, ale jen ve městě prý může být až 10.000 obětí. "Mrtví jsou na ulicích, v domech, pod troskami, prostě všude," řekl.

Prezident Benigno Aquino uvedl, že prioritou je nyní obnovit dodávky elektřiny a telekomunikační spojení a zajistit dodávky potravinové a lékařské pomoci. Americké ministerstvo obrany oznámilo, že na žádost Manily poskytlo Filipínám své vojenské lodě, vrtulníky a letadla k pátracím a záchranným akcím a k přepravě humanitární podpory.

Rychlost vichru provázejícího tajfun Haiyan dosahovala v pátek na Filipínách rychlosti 235 kilometrů za hodinu a v nárazech až 275 kilometrů za hodinu. Bouře od té doby výrazně zeslábla a s větrem o rychlosti 163 kilometrů v hodině zamířila k Vietnamu. Ve středních a severních oblastech Vietnamu úřady preventivně evakuovaly více než půl milionu lidí. Příchod živlu na vietnamskou pevninu se čeká v pondělí dopoledne, napsala agentura AP.

Autoři: ,