Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tajfun mu vzal dvě děti. Doufá, že je poslední dcera naživu

Svět

  7:00
Tajfun těžce zasáhl i děti, podle Dětského fondu OSN jich v oblasti katastrofy bylo na dva miliony. Svědectví z nejhůř zasaženého města Tacloban líčí, jak lidé museli bezmocně pozorovat umírání svých blízkých.

Více než dvousettisícové město Tacloban je absolutně zničené a všude v troskách, na stromech či podél silnic leží mrtvá těla. foto: Reuters

Manželé Marvin a Loretta Isananovi měli tři dcery. Nejmladší bylo osm let, druhé třináct, nejstarší je patnáctiletá. Poryv větru však Marvinovi všechny tři děti vytrhl z náručí. Těla dvou z nich už se rodičům podařilo najít.

"Chybí už jen ta nejstarší. Doufáme, že žije," svěřil se Isanan reportérovi americké CNN. Novináři s ním mohli mluvit na taclobanském letišti, kam se v posledních hodinách stahují přeživší z celého města. Vážně poničený areál se už úřadům podařilo zprovoznit do té míry, že zde mohou přistávat vrtulníky a menší letadla s humanitární pomocí.

Mrtví jsou hlášeni z města Tacloban na ostrově Leyte.

Jedna z přeživších reportérům vylíčila jak se jí povedlo uniknout před ničivou vlnou. Vyšplhala na střechu svého domu, odkud následně zkázu celého města pozorovala. Kolem jejího útočiště proplouvala mrtvá těla sousedů, kteří se včas zachránit nestihli.

Většina obětí se nejspíš utopila, nebo je zavalily trosky domů. "Podél cesty na letiště jsme viděli množství těl, asi tak kolem stovky," citovala televizní stanice Sky News Australanku filipínského původu Milu Wardovou. "Těla byla pokryta snad úplně vším, plachtami, střešními taškami i kartóny," dodala žena, která se z letiště snažila dostat do Manily.

Neuměla plavat, otec ji zachránil

Jedna z místních dívek se slzami v očích líčila, jak ji zachránil její otec, který umí plavat, zatímco ona ne. Bylo to naprosté peklo, nic podobného jsme nikdy nezažili, shodují se podle obyvatelé Taclobanu.

Místní letiště teď slouží nejen jako shromaždiště pro ty, kterým se před ničivou silou tajfunu podařilo uniknout. Jeho část slouží i jako provizorní márnice. V různých částech města k podobnému účelu slouží i řada dalších míst. Poměrně daleko od pobřeží objevili američtí novináři malou kapli, do níž místní uložili devět mrtvých těl. Pět z nich bylo dětských.

Pomoc Červeného kříže

Červený kříž se podílel na evakuaci 125.000 lidí.  Zatím obdrželo materiální pomoc Červeného kříže celkem 14 tisíc rodin přímo v zasažených oblastech; v terénu působí několik tisíc členů a dobrovolníků ČK.

Na pomoc na Filipinách bylo z Pohotovostního fondu pomoci při katastrofách Červeným křížem uvolněno 10.400.000 Kč.

Na tuto pomoc může do 15.12.2013 přispět každý:

  • prostřednictvím sbírkového účtu ČČK

      č.ú. 222885/5500, var. s. 777,

  • on-line (platební kartou, PaySec, platebním systémem ČSOB, ERA)

   www.cervenykriz.eu v sekci Pomozte nám pomáhat > On-line příspěvek

Pomáhá i organizace Člověk v tísni:

Člověk v tísni z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni okamžitě uvolnil 500 000 korun na pomoc obětem katastrofy. Zároveň vysílá koordinační humanitární tým.

  • pomoct je možné přes veřejnou sbírku SOS Filipíny s číslem účtu 37893789/0300

Právě děti jsou podle OSN nejohroženější skupinou obyvatel Filipín. Ve 36 provinciích, které tajfun Haiyan v posledních 48 hodinách zasáhl, bylo podle tiskové zprávy fondu UNICEF více než 1,7 milionu nezletilých. Odhaduje se, že počet obětí bouře přesáhl 10 tisíc.

"Jelikož šlo o nejsilnější tajfun, který kdy zasáhl pobřeží kdekoli na světě, je nám jasné, že to bude mít na velké množství dětí drtivý dopad," uvedl v ní zástupce fondu Tomoo Hozumi. UNICEF se proto chystá na Filipíny dopravit zásoby léků, čisté vody a hygienických potřeb, kterých mají postižené rodiny zásadní nedostatek.

Autoři: