Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tajfun zabil na Filipínách přes tisíc lidí, bezvládná těla leží v ulicích

Svět

  7:41aktualizováno  14:24
MANILA - Filipínský Červený kříž má informace, že v důsledku řádění nejsilnějšího světového tajfunu v letošním roce zemřelo ve městě Tacloban na ostrově Leyte až tisíc lidí a na ostrově Samar 200 lidí, uvedla agentura Reuters. Předchozí odhady hovořily o zhruba 120 obětech.

Tajfun Haiyan zabil na Filipínách přes tisíc lidí, těla leží v ulicích. foto: Reuters

Zprávy o mrtvých přicházejí se zpožděním kvůli přerušenému telekomunikačnímu spojení s postiženými oblastmi. Česká ambasáda na Filipínách nemá informace, že by mezi zraněnými či mrtvými byli čeští občané, uvedl pro ČTK konzul Jakub Černý.

Město Tacloban na ostrově Leyte

Město Tacloban na ostrově Leyte

Podle šéfky Filipínského Červeného kříže Gwendolyn Pangové jde zatím o předběžné zprávy, které získali od týmů v Taclobanu a na ostrově Samar. "Naše týmy viděly v Taclobanu asi tisíc bezvládných těl. V provincii Samar pak 200 mrtvých. Ověřujeme to," uvedla Pangová.

Agentura Reuters citovala představitele filipínského úřadu pro řešení následků přírodních katastrof, podle nějž byly ve městě Tacloban, které má kolem 220.000 obyvatel, částečně či zcela zbořeny téměř všechny domy.

"Téměř všechny domy byly poškozeny, mnohé jsou zcela zničené. Jen několik domů zůstalo stát, ale i ty nesou stopy škod," řekl mluvčí zmíněného úřadu Rey Balido. "Naši lidé nemohou určit počet mrtvých kvůli přerušenému telekomunikačnímu spojení," dodal.

Tajfun udeřil v pátek

Podle Jakuba Černého, konzula z ambasády v Manile, se v zasažené oblasti mohou nacházet čeští občané. "Nemáme ale informace o tom, že by mezi zraněnými či mrtvými byli Češi. Nezaznamenali jsme žádné volání o pomoc, nikoho ve svízelné situaci," uvedl pro ČTK Černý. Jak upřesnil, na Filipínách žije dlouhodobě necelých sto Čechů. "Pokud jde o cestovatele, Češi mají bohužel tendenci se neregistrovat, takže v databázi krátkodobých cestovatelů DROZD je maximálně deset osob. Nelze vyloučit, že jsou tady i další, na druhou stranu teď není hlavní sezona," dodal český konzul.

Zprávy o mrtvých přicházejí se zpožděním kvůli přerušenému telekomunikačnímu spojení s postiženými oblastmi.

Tajfun Haiyan udeřil na Filipíny plnou silou v pátek. Způsobil sesuvy půdy a záplavy a přerušil dodávky elektrického proudu a telekomunikační spojení v několika provinciích. Obnova těchto služeb může podle úřadů trvat několik dní.

Pomoc Červeného kříže

Červený kříž se podílel na evakuaci 125.000 lidí.  Zatím obdrželo materiální pomoc Červeného kříže celkem 14 tisíc rodin přímo v zasažených oblastech; v terénu působí několik tisíc členů a dobrovolníků ČK.

Na pomoc na Filipinách bylo z Pohotovostního fondu pomoci při katastrofách Červeným křížem uvolněno 10.400.000 Kč.

Na tuto pomoc může do 15.12.2013 přispět každý:

  • prostřednictvím sbírkového účtu ČČK

      č.ú. 222885/5500, var. s. 777,

  • on-line (platební kartou, PaySec, platebním systémem ČSOB, ERA)

   www.cervenykriz.eu v sekci Pomozte nám pomáhat > On-line příspěvek

Na místě zasahují tisíce vojáků

Před tajfunem byl preventivně evakuován asi milion lidí v 37 provinciích. Letiště v oblasti centrálních Filipín zůstávají nadále uzavřená a nefunguje ani trajektová doprava. Armáda oznámila, že do města Tacloban posílá nákladní letouny s humanitární pomocí. Jak napsala agentura AFP, do zasažených oblastí jsou vypravovány k záchranným pracím tisíce vojáků.

  • Tajfun, jenž by podle agentury Reuters mohl být vůbec nejmocnějším světovým tajfunem, jaký kdy zasáhl pevninu, již podle agentury AP filipínské souostroví opustil a pokračuje k Vietnamu a Číně.

Nejnovější supertajfun Haiyan se prohnal oblastmi, které se teprve vzpamatovávaly z mohutného zemětřesení o síle 7,3 stupně z minulého měsíce a kde mnoho lidí ještě bydlí v provizorních stanech, připomněl zpravodajský server BBC News.

Za posledních deset let Filipíny postihlo několik podobně smrtících živelných pohrom. Například loni v prosinci zasáhl jih země tajfun Bopha, který si v provinciích Compostela Valley a Východní Davao vyžádal nejméně 900 obětí, o rok dříve pak způsobila na filipínském ostrově Mindanao bouře Washi prudké záplavy, při nichž zahynulo na 1300 lidí. Výsledkem řádění tajfunu Durian v listopadu 2006 bylo dokonce 1400 mrtvých.

Autoři: ,

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...