Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Je to reklama na CIA, zlobí se Írán kvůli Oscarovi pro film Argo

Svět

  12:26
TEHERÁN - Udělení filmové ceny Oscar politickému thrilleru Argo popudilo Írán. Podle Teheránu bylo ocenění snímku o záchraně amerických rukojmí v Íránu politicky motivované. Politickou dimenzi prestižního filmového ocenění podle íránských agentur Mehr a Fars ještě zvýraznila účast Michelle Obamové, která vítěze v kategorii nejlepší film ohlásila v přímém vstupu z Bílého domu.

Ben Affleck ve filmu Argo foto: Warner Bros

Vystoupení Obamové tak prý vyvolává otázku, proč se manželka amerického prezidenta objevila právě tehdy, když "je oceněn protiíránský film".

Thriller Argo režiséra Bena Afflecka podle skutečné události z konce 70. let minulého století líčí snahu Ústřední zpravodajské služby (CIA) dostat z Íránu americké diplomaty v přestrojení za filmový štáb. Snímek dostal hlavní cenu na Zlatých glóbech, britskou filmovou cenu BAFTA a další ocenění, která obvykle naznačují oscarové šance nominovaných filmů. Byl proto považován za největšího favorita oscarového večera, na němž v noci na dnešek proměnil tři ze sedmi nominací.

Rukojmí v Teheránu

Americkou ambasádu v Teheránu v roce 1979 obsadila skupina íránských radikálních studentů, údajně z organizace Muslimští studenti-imámovi následovníci. Za propuštění asi 60 diplomatů a 40 zaměstnanců mise mimo jiné požadovali vydání šáha, léčícího se v USA. Rukojmí byli propuštěni až po 444 dnech v roce 1981. Spojené státy do této doby považují Írán za vývozce světového terorismu. Argo vypráví o záchraně šesti Američanů, kteří se v době krize s rukojmími skrývali u kanadského velvyslance.

Teherán chystá vlastní film
Írán již dříve vyjádřil podezření, že nominování snímku v sedmi oscarových kategoriích mělo politické důvody. Íránský ministr kultury Mohammad Hosejní agentuře DPA řekl, že snímek si filmové ocenění nezaslouží po technické, ale ani po umělecké stránce. Írán prý připravuje vlastní film, který bude události před 33 lety vyprávět z íránské perspektivy.

Argo, který íránská státní televize odsoudila jako "reklamu na CIA", nepromítalo žádné íránské kino. Film je však dostupný na pirátských DVD a v zemi vyvolává protichůdné reakce. Podle členky teheránské městské rady, která byla mezi studenty okupujícími tehdy americké velvyslanectví a vystupovala jako jejich mluvčí, snímek přehnaně líčí násilí uvnitř davu, jenž v listopadu 1979 na pozemek ambasády vtrhl a který prý tvořili hlavně studenti. Jiné zprávy ale naznačují, že na krizi se tehdy úzce podíleli i členové íránských revolučních gard. Podle reformního deníku Hamšahrí snímek Argo sice útočí na "kulturu a civilizaci Íránu", Íránci však prý mohou vidět odlišný pohled na události, které vedly ke zhroucení vztahů mezi Teheránem a Washingtonem.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat