Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Finské parlamentní volby? Vítězí opozice milionářského podnikatele

Zleva Timo Soini, Alexander Stubb, Juha Sipilä | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva Timo Soini, Alexander Stubb, Juha Sipilä | foto: ČTK

Helsinky Opoziční strana Finský střed milionářského podnikatele Juhy Sipiläho míří k vítězství v nedělních parlamentních volbách ve Finsku. Po sečtení tří čtvrtin odevzdaných hlasovacích lístků získává zhruba 23 procent hlasů.

Druhá je populistická Strana Finů, konzervativci dosavadního premiéra Alexandra Stubba čtvrtí s 16,7 procenty, uvedla veřejnoprávní stanice YLE. Stubb již opozici pogratuloval k vítězství, informovala agentura AFP.

Volby se uskutečnily v době, kdy skandinávská země prožívá hlubokou hospodářskou krizi. Ekonomické otázky se proto staly hlavním tématem kampaně před nedělními volbami.

Timo Soini, Antti Rinne, Alexander Stubb, Juha Sipilä

Timo Soini, Antti Rinne, Alexander Stubb, Juha Sipilä

Třiapadesátiletý Sipilä v předvolební kampani slíbil, že se v příštích deseti letech postará o vznik více než 200.000 pracovních míst.

Jeho Finský střed má podle odhadů finské veřejnoprávní televize zatím 46 křesel v dvousetčlenném zákonodárném sboru. Stubbově Národní koalici připadá 37 mandátů, stejně jako středolevé Sociálnědemokratické straně (SDP) 37 míst. Populistická a euroskeptická Strana Finů má průběžně 35 křesel.

„Uznávám, že Střed zvítězil. Gratuluji,“ řekl podle AFP Stubb veřejnoprávní stanici YLE.

Nejdříve důvěra, poté volební program

Konečné výsledky by měly být známy v polovině týdne. Sipilä se do té doby odmítá prohlásit vítězem voleb a odmítl sdělit, s kým by chtěl vytvořit koalici. „Především musíme získat důvěru, pak bude na pořadu dne vládní program,“ řekl AFP Sipilä, který dosud působil jako poslanec.

Podle agentury Reuters dal ale již dříve najevo, že se nebrání koalici se Stranou Finů (dříve Praví Finové), přestože by to mohlo zkomplikovat vztahy s evropskými partnery. Strana Finů nesouhlasí s mezinárodními záchrannými programy a podporuje myšlenku, podle které by Řecko coby jeden z příjemců mezinárodní finanční pomoci mělo opustit eurozónu.

O budoucím složení finského parlamentu mohlo rozhodovat 4,5 milionu lidí. Asi třetina voličů využila možnosti zúčastnit se předběžného hlasování.

Finsko, které dříve platilo za příkladného člena eurozóny, loni zažilo stagnaci a dva předchozí roky bylo jeho hospodářství v recesi. Bez práce je přes devět procent lidí. Ekonomika letos podle odhadů ministerstva financí stoupne o pouhých 0,5 procenta.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Jak začít s lepkem? Zkuste lahodnou kaši bez přidaného cukru
Jak začít s lepkem? Zkuste lahodnou kaši bez přidaného cukru

Rohlík ani piškoty nejsou vhodné potraviny k seznamování organismu dítěte s lepkem. Ideální variantou může být dobře stravitelná, lahodná kaše bez...