Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Finský diplomat se soudí kvůli spolupráci se Stasi

Svět

  7:43
HELSINKY/PRAHA - Kvůli podezření ze špionáže pro někdejší východoněmeckou tajnou policii jsem přišel o několik pracovních příležitostí, říká Alpo Rusi. Pravdivost tvrzení 58letého finského diplomata, který v současnosti zastává vysokou funkci v OSN, nyní v Helsinkách prověřuje soud.

Alpo Rusi foto: Reprofoto

Nejpozději do poloviny září má rozhodnout o tom, zda stát vyplatí Rusimu jím požadované půlmilionové odškodné. Během přelíčení, které začalo v pondělí, mají vypovídat mimo jiné bývalý finský prezident Martti Ahtisaari, jemuž dělal Rusi v minulosti poradce, a někdejší premiér Paavo Lipponen.

Policie začala Rusiho a jeho bratra Jukku vyšetřovat v květnu 2002. Finská zpravodajská služba Supo totiž jejich jména objevila ve spisech východoněmecké Stasi. Předběžné vyšetřování však bylo v roce 2003 pozastaveno kvůli nedostatku důkazů.

Nebyl vinen, ani nevinen
Přestože finská justice neuznala Rusiho vinným, nikdy ho neoznačila ani za nevinného. Informace o případu se navíc záhy dostaly ke členům finského parlamentu a vlády a Rusi byl kvůli aféře donucen stáhnout svou kandidaturu v parlamentních volbách téhož roku.

Diplomat i spisovatel

Alpo Rusi byl v letech 2002 až 2003 vyšetřován finskou policií kvůli podezření, že v období studené války předával tajné informace východoněmecké Stasi. On sám to ale vždy popíral. V důsledku aféry však strávil hodně času v archivu berlínského Úřadu pro dokumenty Stasi. Na podzim mu vyjde knížka o finské zahraniční politice v období studené války. V současnosti působí jako vysoký diplomat OSN.

Alpo Rusi, který byl v době údajné spolupráce se Stasi studentem, všechna nařčení ze špionáže vždy vehementně odmítal. Jeho o 15 let starší bratr Jukka, který pracoval jako vysoký vládní úředník, se však k některým obviněním přiznal. V období studené války totiž podle německého listu Süddeutsche Zeitung udržoval kontakty s východoevropskými tajnými službami. Až do své smrti však nebyl obviněn.

V rozhovoru pro AFP Rusi tvrdí, že se stal obětí metod zpravodajské služby Supo, které označil za „produkt kultury studené války a spolupráce s KGB“. Stasi na něj i jeho bratra spisy skutečně vedla. Zatímco ten bratrův obsahoval přes sto dokumentů, byl ten jeho údajně prázdný. „Nikdy jsem nebyl zastáncem levice. Dokonce jsem vyzýval k tomu, aby byla ve Finsku veřejně odsouzena okupace Československa z roku 1968,“ uvedl Rusi.

Diplomatův obhájce Olli Santanen tvrdí, že se Supo při vyšetřování dopustila zásadních pochybení. Státní zástupce Aarno Arvela to však odmítá s tím, že vše proběhlo v souladu s předpisy a právem.

Osmapadesátiletý Rusi dnes působí jako poradce předsedy Valného shromáždění OSN. Podle finského profesora práva Ariho-Mattiho Nuutily proto nemá příliš velké šance, že současný soudní proces vyhraje. „Předpokladem totiž je, aby prokázal nejen, že se Supo dopustila chyby. Musí také prokázat, že mu tato chyba způsobila finanční újmu,“ uvedl Nuutila.

Sourozenci Rusiové jsou dosud jedinými Finy, kteří byli vyšetřováni kvůli podezření z vazeb na Stasi. Podle historiků měla východoněmecká tajná služba ve Finsku zhruba dvě desítky informátorů. Ruská KGB jich ale měla mnohem více.