31. května 2017 7:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Flynn předá senátnímu výboru některé dokumenty v ruské kauze

Michael Flynn při slyšení ve Washingtonu v roce 2014. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michael Flynn při slyšení ve Washingtonu v roce 2014. | foto: Reuters

WASHINGTON Bývalý hlavní bezpečnostní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Flynn předá senátnímu výboru pro zpravodajské služby některé dokumenty požadované při vyšetřování údajného ruského ovlivňování amerických voleb. Flynn, který v únoru rezignoval kvůli nejasným vazbám na Rusko, dříve odmítl v kauze stanout před senátory osobně.

Jeho právní zástupci v úterý oznámili členům výboru, že vydají některé z dokumentů, o něž senátoři oficiálně zažádali, a že chtějí dodržet stanovený termín. Půjde jak o dokumenty spojené s jeho podnikáním, tak o ty zcela osobního charakteru.

Flynn před několika týdny odmítl předvolání před členy výboru s odkazem na pátý dodatek ústavy, který mimo jiné zaručuje právo odmítnout svědectví proti sobě samému. AP před týdnem informovala, že nevydá ani požadované dokumenty. Tehdy v dopise senátorům tvrdil, že nynější kontext senátního vyšetřování znamená hrozbu, že každé svědectví, které zákonodárcům poskytne, může být použito proti němu.

Bývalý bezpečnostní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Flynn.
Michael Flynn (uprostřed) v Bílém domě večer před tím, než rezignoval. .

Flynn, který musel post v Bílém domě opustit po 24 dnech oficiálně kvůli zatajování informací o svých kontaktech s ruským velvyslancem, čelí podezření, že s ruskými činiteli udržoval úzké vztahy. Zahraniční příjmy penzionovaného generála, mimo jiné i z Ruska, v současné době prověřuje generální inspekce při americkém ministerstvu obrany.

Aféra ovlivňující v posledních týdnech Trumpovo působení v úřadě zasáhla tento týden i další lidi z prezidentova okolí. Do centra pozornosti FBI se dostal Trumpův zeť a poradce Jared Kushner, který podle médií usiloval o vytvoření tajného neoficiálního komunikačního kanálu s Ruskem. Osobní Trumpův právník Michael Cohen pak v úterý oznámil, že nebude o svých vazbách na Rusko v Kongresu vypovídat.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz