Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fotograf LN už podruhé 'v zajetí', vojáci ho drží v Nasser City

Svět

  15:40aktualizováno  20:33
KÁHIRA - V hledáčku egyptské armády i protestujících se dnes ocitli cizinci a hlavně novináři. V centru Káhiry už dvakrát zadrželi fotografa LN Františka Vlčka. Zvláštní zpravodajka LN Petra Procházková musela urychleně opustit hotel poté, co byla varována, že se po ní shání tajná policie.

Centrum Káhiry se změnilo v bitevní pole foto: Reuters

"Na náměstí Tahrír jsem zůstával déle (než Petra Procházková, pozn. redakce) a tudíž jsem šel zpátky sám. Cestou zpět po mně na jednom kontrolním stanovišti chtěli ukázat pas, fotoaparát a s otázkami, jestli jsem něco fotil na Tahríru, mi prohledali baťoh. Prohlíželi si karty do fotoaparátu, které mi nakonec sebrali, stejně jako telefon."

SMS od Františka Vlčka

'Vytáhl mě rozzuřený dav z taxíku. Běžel jsem k pár vojákům. Ti mě tvrdě odvezli na dvorek, kde byli další novináři.'

'Jsme před základnou, kam vozí nějaké další zadržené, sedíme v buse.'

Chovali se slušně, nepříjemný byl jen tajný
"Kromě vojáků tam byl i jeden tajný policista, ten pak odešel něco kontrolovat. Pak mě odvedli na policejní stanici, kde byl pěkně velký cákanec od krve. Chovali se ke mě ale korektně. Nepříjemný byl jen ten tajný policista. Tvrdil sice, že se omlouvá, ale že hledají špiony," líčil zadržení fotograf Lidových novin František Vlček.

V taxíku směrem na letiště pak fotografa neustále stavěli na armádních check-pointech a chtěli vidět pas. To samé chtěla domobrana na barikádách vyzbrojená mačetami. Přesto, že má své věci ještě v hotelu, mířil Vlček na letiště za ostatními českými novináři.

Jenže na místo nedorazil. V Nasser City na východě Káhiry ho totiž zadrželi vojáci. "Jsem OK," vzkázal v sms zprávě. O jeho nedobrovolném pobytu na vojenské základně vědí i pracovníci české ambasády, s nimiž je redakce ve spojení.

HON NA NOVINÁŘE

"Kousek od náměstí (Tahrír) se nečekaně objevili uniformovaní policisté. Hon na novináře pokračuje. Na každém kroku se na nás lidé buď usmívají a dělají véčka, nebo naopak hrozí pěstmi a v lepším případě, pokud nemají v ruce tyče, do nás strkají. Zdá se mi, že každým dnem jsou ty tyče tlustší.", popsala Petra Procházková situaci v centru egyptské metropole těsně před útěkem z hotelu.

Situace v ulicích Káhiry se ve čtvrtek vyhrotila. Kromě reportérů Lidových novin se do problémů dostali i další novináři. Reporéra MFDnes Pavla Novotného vytáhli neozbrojení civilisté z taxíku, sebrali mu pas a zavřeli ho do dvora. Naštěstí se mu podařilo uniknout. Také reportér České televize Martin Jonáš  hlásil potíže: "Byli jsme zatčeni tajnou policií, které asistovala skupina místní domobrany."

Centrum Káhiry se změnilo v bitevní pole 

Případy napadení a zatčení novinářů hlásí i zahraniční zpravodajské servery. V několika případech byli reportéři obviněni ze špionáže.

"Byl to naprostý zmatek, najednou ke mně přistoupil muž a udeřil mě do tváře," svěřil se reportér CNN s tím, že byl napaden pro-mubarakovským táborem demonstrantů nedaleko náměstí Tahrír. Mezi nejhůře zasažená zahraniční média patří dubajská televize Al-Arabiya. Její regionální pobočka byla zničena a několik novinářů brutálně zbito.

Média štvou proti cizincům
Státní média informují o údajném úmyslu cizinců a zahraničních novinářů svrhnout režim. "Egyptský režim se snaží eliminovat svědky jejich činů," řekl CNN člen Výboru na ochranu novinářů Mohamed Abdel Dayem. "Vláda se snaží cenzurou, zastrašováním a dnes i sérií útoků na novináře udržet u moci," dodal.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...