Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Francie omezí víza Arabům z Alžírska, Maroka a Tuniska. Nedaří se je pak vyhošťovat

Svět

  16:12
Francie omezí vydávání víz občanům z Alžírska, Maroka a Tuniska. Země totiž nespolupracují při vyhošťování svých občanů z francouzského území, uvedl v úterý vládní mluvčí Gabriel Attal. V případě Maroka a Alžírska se počet víz sníží o padesát procent, u Tuniska o třicet.

„Je to přísné a neobvyklé opatření, které je vynucené tím, že tyto země nechtějí přijímat své občany, které nechceme (...) ve Francii,“ uvedl mluvčí Attal. Podle něj Paříž nějakou dobu jednala s Alžírskem, Marokem a Tuniskem, aby jim dala čas na nápravu. „Nyní jsme ale o tom už rozhodli,“ řekl a dodal, že doufá, že se přístup trojice severoafrických zemí změní.

Paříž tvrdí, že tyto tři země nespolupracují při návratech svých občanů, kteří dostali příkaz k opuštění francouzského území. Tito lidé často potřebují od konzulátů zemí původu vystavit dočasný pas, protože své doklady totožnosti zničili ve snaze ztížit vyhoštění.

Potíže s pobytem nezvaných migrantů

Konzuláty severoafrických zemí ale nové doklady vydávají jen pomalu či vůbec. Podle deníku Le Monde od ledna do července letošního roku dostalo rozhodnutí o vyhoštění bezmála osm tisíc Alžířanů, jen 22 jich ale skutečně opustilo Francii.

Francie vyhostila rodinu muslimů. Oholila hlavu dívce zamilované do křesťana

Deník tvrdí, že počet víz pro občany Maroka a Alžírska se sníží o 50 procent, v případě Tuniska o 30 procent. Francouzské úřady počty omezovaly již v předchozích letech. V roce 2017 francouzské konzuláty vydaly v Alžírsku 420 tisíc víz, v roce 2019 to bylo pouze 200 tisíc. V loňském roce počet klesl pod 100 tisíc, a to mimo jiné kvůli epidemii covidu-19.

Migrace se znovu stává výrazným tématem před prezidentskými volbami, jež se uskuteční v první polovině příštího roku. Krajně pravicová kandidátka Marine Le Penová v pondělí ohlásila, že, pokud bude zvolena, vyvolá referendum o zpřísnění migračních zákonů.

Autoři: ,

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...