Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Francie omezí víza Arabům z Alžírska, Maroka a Tuniska. Nedaří se je pak vyhošťovat

Svět

  16:12
Francie omezí vydávání víz občanům z Alžírska, Maroka a Tuniska. Země totiž nespolupracují při vyhošťování svých občanů z francouzského území, uvedl v úterý vládní mluvčí Gabriel Attal. V případě Maroka a Alžírska se počet víz sníží o padesát procent, u Tuniska o třicet.

„Je to přísné a neobvyklé opatření, které je vynucené tím, že tyto země nechtějí přijímat své občany, které nechceme (...) ve Francii,“ uvedl mluvčí Attal. Podle něj Paříž nějakou dobu jednala s Alžírskem, Marokem a Tuniskem, aby jim dala čas na nápravu. „Nyní jsme ale o tom už rozhodli,“ řekl a dodal, že doufá, že se přístup trojice severoafrických zemí změní.

Paříž tvrdí, že tyto tři země nespolupracují při návratech svých občanů, kteří dostali příkaz k opuštění francouzského území. Tito lidé často potřebují od konzulátů zemí původu vystavit dočasný pas, protože své doklady totožnosti zničili ve snaze ztížit vyhoštění.

Potíže s pobytem nezvaných migrantů

Konzuláty severoafrických zemí ale nové doklady vydávají jen pomalu či vůbec. Podle deníku Le Monde od ledna do července letošního roku dostalo rozhodnutí o vyhoštění bezmála osm tisíc Alžířanů, jen 22 jich ale skutečně opustilo Francii.

Francie vyhostila rodinu muslimů. Oholila hlavu dívce zamilované do křesťana

Deník tvrdí, že počet víz pro občany Maroka a Alžírska se sníží o 50 procent, v případě Tuniska o 30 procent. Francouzské úřady počty omezovaly již v předchozích letech. V roce 2017 francouzské konzuláty vydaly v Alžírsku 420 tisíc víz, v roce 2019 to bylo pouze 200 tisíc. V loňském roce počet klesl pod 100 tisíc, a to mimo jiné kvůli epidemii covidu-19.

Migrace se znovu stává výrazným tématem před prezidentskými volbami, jež se uskuteční v první polovině příštího roku. Krajně pravicová kandidátka Marine Le Penová v pondělí ohlásila, že, pokud bude zvolena, vyvolá referendum o zpřísnění migračních zákonů.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat