Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Francie dává dohromady tým spisovatelů žánru sci-fi, budou předvídat možné hrozby

Svět

  16:34
Paříž - Tým spisovatelů žánru science-fiction pro předvídání budoucích hrozeb dává dohromady francouzská armáda, uvedla stanice BBC na svém webu. Vizionáři s fantazií mají podle zprávy ministerstva obrany vymýšlet scénáře, které vojenské stratégy a plánovače ani nenapadnou. Přísně tajná práce týmu má sehrát důležitou roli v boji proti „škodlivým prvkům“.

Tradiční vojenskou přehlídku v Paříži doplnil „létající muž“ na futuristickém zařízení zvaném Flyboard Air. foto: AP Photo

VIDEO: Na vojenské přehlídce v Paříži se předvedl „létající muž“

Francie se snaží inovovat své přístupy k obraně a armáda minulou neděli na slavnostní přehlídce k dobytí Bastily předvedla nejen tradiční obrněnce, ale i „létajícího muže“ na futuristickém vznášedlu, anebo neobvykle vyhlížející zbraně ke zneškodňování dronů, například mikrovlnou rušičku. Armáda také experimentuje s nasazením dálkově ovládaných robotických vozítek, které by od příštího roku měly podpořit francouzské vojáky v Mali. Prezident Emmanuel Macron v předvečer přehlídky ohlásil vytvoření velitelství vesmírných sil.

O zamýšleném týmu je zatím známo jen to, že se bude skládat ze čtyř či pěti spisovatelů sci-fi. Přemýšlet má kreativněji než armádní štáby, hlavně pokud jde o představy, jak by teroristické organizace či cizí státy mohly použít vyspělé technologie.

BBC připomněla, že Jules Verne už roku 1865 v románu Ze Země na Měsíc poslal tříčlennou posádku na vesmírnou misi z Floridy - s jistými shodami se skutečným letem, který se uskutečnil o 104 let později. A atomovou bombu předvídal Herbert George Wells v knize Osvobozený svět (The World Set Free), která vyšla roku 1914.

Autor:

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...

Mohlo by vás zajímat