Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Macron tvrdě narazil. Levice se spojila s pravicí proti novému zákonu o migraci

Národní shromáždění v Paříži před hlasováním o imigračním zákonu (11. prosince 2023) foto: AP

Francouzské Národní shromáždění v pondělí nečekaně odmítlo vládní návrh zákona o přistěhovalectví. Návrh neprošel, protože se proti němu společně postavili poslanci levicových, pravicových i krajně pravicových stran, což na francouzské politické scéně není obvyklé. Média odmítnutí interpretují jako těžkou ránu pro prezidenta Emmanuela Macrona.
  10:05

O návrhu zákona už dříve diskutovaly obě komory parlamentu a Senát ho i schválil. Zákon má například usnadnit vyhošťování cizinců, které bezpečnostní složky vyhodnotí jako hrozbu pro národní bezpečnost.

Tlak na tuto možnost zesílil po říjnové vraždě učitele v Arrasu radikalizovaným ruským občanem. Volá po něm pravice i veřejnost. V nedávném průzkumu dvě třetiny Francouzů uvedly, že se domnívají, že imigrace ze zemí mimo EU může pro Francii představovat hrozbu.

Aby exekutiva vyvážila toto zpřísnění, slíbila zároveň usnadnit legalizaci pobytu přistěhovalců, kteří do země přišli nelegálně a pracují v nedostatkových profesích. O tento krok stála zejména levice. Vláda také slíbila poskytovat lidem bez dokladů zdravotní péči zdarma po dobu tří měsíců. Senát to chtěl omezit jen na urgentní péči, ale vláda navrhovala veškerou zdravotní péči.

Návrh v pondělí večer podpořilo 265 poslanců, proti se jich postavilo 270. Vláda v reakci na odmítavý postoj poslanců svolala své stoupence, aby se dohodla na dalším postupu. Ministr vnitra Gérald Darmanin Macronovi nabídl demisi, ten ji však odmítl, píše deník Le Monde.

Nedostavili se všichni vládní poslanci

Při hlasování v Národním shromáždění v pondělí nebylo přítomných pět poslanců vládního tábora. Jednou z nich je i poslankyně za departement Haute-Garonne Monique Iborraová, která na síti X uvedla, že v okamžiku hlasování byla v Toulouse na setkání s prezidentem Macronem.

Nepodřídila se tak požadavku vlády, aby na klíčovém hlasování bylo všech 251 poslanců Macronova tábora, píše Le Monde.

Pondělním hlasováním nemusí zákon skončit u ledu. Vláda ho může poslat do druhého čtení v Senátu a sestavit meziparlamentní komisi ze sedmi zákonodárců z každé z komor parlamentu, kteří budou vyjednávat o kompromisním znění. Základem pro jednání by byla varianta, kterou 14. listopadu schválil Senát, píše Le Monde.

Ve Francii, která má 67 milionů obyvatel, žije legálně asi 5,1 milionu cizinců. V zemi je navíc zhruba půl milionu uprchlíků a úřady odhadují, že 600 tisíc až 700 tisíc lidí žije ve Francii nelegálně.

Autoři: ,