Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Svět

Macron přitvrdil, posílá Kyjevu houfnice. Německo poskytne systém Gepard

Francouzské houfnice Caesar na snímku z roku 2019. foto: Profimedia.cz

Německo na Ukrajinu pošle samohybný protiletadlový systém Gepard. Nabídku chce předložit německá ministryně obrany Christine Lambrechtová na úterní mezinárodní konferenci na americké základně Ramstein v Německu, kterou svolal ministr obrany Spojených států Lloyd Austin. Posílení dodávek zbraní na Ukrajinu avizoval i francouzský prezident Emmanuel Macron. To, že o dodávkách otevřeně hovoří, může naznačovat změnu jeho linie vůči Rusku.
  11:17

Gepard je založen na podvozku tanku Leopard, který je ve službě od poloviny 60. let 20. století. Je vybaven dvěma 35milimetrovými kanóny a radiolokátorem. V devadesátých letech systém prošel modernizací. Gepard je schopen likvidovat vzdušné i pozemní cíle.

Dodávky zbraní na Ukrajinu po svém znovuzvolení posiluje i francouzský prezident Emmanuel Macron. Francie do válkou zasažené země pošle samohybné houfnice Caesar. Ty umí vystřelit šest ran za minutu na vzdálenost větší než 40 kilometrů, umožní tak Ukrajincům zasahovat ruské jednotky na dálku, poté se přemístit a následně na ně střílet znovu.

Děla nasazená s velkým úspěchem v tažení proti Islámskému státu v Iráku jakož i v dalších konfliktech představují další stupeň francouzské pomoci vládě prezidenta Volodymyra Zelenského.

Dalším významným posunem je skutečnost, že Macron o dodávkách zbraní otevřeně hovoří, a zvedá tak závoj tajemství, kterým byla francouzská vojenská pomoc Kyjevu dosud zahalena. Dodávky a publicita podle AP společně signalizují Macronovu tvrdší linii ve vztahu s Putinem, tedy méně mluvit a zapojit se více do střetu s Kremlem.

Konkrétní počet neuvedl. S odvoláním na blíže neurčené francouzské zdroje list Ouest-France nicméně uvedl, že francouzská armáda ze svých zásob vyčlení 12 houfnic Caesar a že na vojenskou základnu na jihu Francie již dorazilo na výcvik 40 ukrajinských dělostřelců.

Základna Ramstein hostí ministry obrany

Americký ministr obrany Lloyd Austin na základnu Ramstein na úterý pozval své protějšky nejen ze zemí Severoatlantické aliance, aby s nimi projednal možnosti dalších dodávek zbraní pro ukrajinskou armádu. Podle amerického ministerstva obrany přijedou zástupci nejméně 20 států. Za Česko by se měl zúčastnit náměstek ministryně obrany Jan Havránek, který se připojí dálkově.

Pentagon opakovaně upozorňuje, že se nejedná o setkání pod hlavičkou této aliance, ačkoliv se jej zúčastní i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Hlavními body jednání bude vojenská pomoc Ukrajině. Mluvčí Pentagonu John Kirby zdůrazňoval především nutnost začít hovořit o dlouhodobém výhledu těchto zásilek i celé situace na Ukrajině.

„Nejlepší způsob, jak vést úspěšné rozhovory, je, aby Ukrajinci úspěšně odvrátili ruskou invazi,“ řekl francouzský vojenský a bezpečnostní analytik François Heisbourg z Mezinárodního institutu pro strategická studia (IISS).

Houfnice Caesar umožní „lovit“ ruské dělostřelectvo používané na východě Ukrajiny k nevybíravému ostřelování civilních cílů. „Američané, Poláci, Slováci, Belgičané, Francouzi a Kanaďané posílají na Ukrajinu těžké dělostřelectvo,“ připomněl Heisbourg. „To je opravdu, opravdu velké zlepšení situace Ukrajiny v nové fázi války,“ dodal.

Autoři: ,