Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

„Znásilnění demokracie.“ Přijetí penzijní reformy bez poslanců může Francouze rozvášnit ještě víc


Při protestech proti francouzské důchodové reformě zatkla policie v noci z pátku na sobotu kolem stovky lidí (18. března 2023). | foto: Reuters

Premium Analýza
Omezování veřejné dopravy, blokády distribuce pohonných hmot a energií, stávkující popeláři, ve školách absentující nespokojení učitelé, početné manifestace po celé zemi. Už téměř dva měsíce se Francie vášnivě věnuje svému oblíbenému protestnímu rituálu. Návrh penzijní reformy, který mimo jiné stanoví zvýšení zákonného věku odchodu do důchodu z 62 na 64 let, čelí masivnímu odporu.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Minulý týden přešel konflikt do horké fáze. Po několika týdnech tahanic a tragikomických scén poslanců se ve čtvrtek odpoledne chystala dolní komora parlamentu hlasováním vyslovit k vládnímu projektu.

Ještě během dne se soudilo, že vládní návrh, projednaný a schválený Senátem, bude navzdory silným protestům veřejnosti Národním shromážděním přijat. Provládní politická seskupení sice nemají parlamentní většinu, ale panoval názor, že s částí poslanců pravicové strany Republikáni mohou opozici přehlasovat.

Leč závěr dne přinesl nečekaný obrat. Po jednání v Elysejském paláci premiérka Élisabeth Borneová, doposud se odvolávající na jistotu parlamentní většiny, změnila názor. Ve sněmovně oznámila, že k prosazení důchodové reformy použije ústavní článek 49.3, který dává vládě možnost protlačit zákon bez jeho schválení dolní komorou parlamentu.

Sociální nespravedlnost

Sázka na ústavní článek 49.3 není za dobu platnosti ústavy páté francouzské republiky počínaje rokem 1958 něčím zcela výjimečným. V řadě případů prošla aktivace dotyčné kličky bez politického napětí, ba dokonce i bez nějak mimořádné pozornosti.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.