Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Pošlete Le Penovou k soudu, žádá prokuratura kvůli zneužívání fondů EU

Marine Le Penová (22. března 2023) foto: Profimedia.cz

Prokuratura v Paříži v pátek požádala o proces s Marine Le Penovou kvůli její kauze údajného zneužití evropských financí k placení zaměstnanců pracujících pro její vlastní stranu. Spolu s vlivnou političkou, expředsedkyní nacionalistického Národního sdružení a někdejší europoslankyní by se mělo před soudem hájit dalších 23 členů strany. Ta vinu odmítá.
  14:45

Politická kariéra Le Penové je rámovaná několika významnými skandály. Tímto konkrétním případem se prokuratura začala zabývat v prosinci 2016. Le Penová podle vyšetřovatelů zneužila peníze, které jsou europoslancům k dispozici k hrazení pracovních výdajů, mezi něž patří placení asistentů.

Z těchto peněz totiž podle údajně vyplácela lidi, kteří pracovali pro Národní sdružení (RN, tehdy nazvané Národní fronta). Vyšetřovatelé se zabývali případy až 49 asistentů ve třech poslaneckých obdobích Le Penové mezi lety 2004 a 2016.

Vyšetřování podnítila parlamentní zpráva, podle níž někteří z těchto údajných asistentů zastávali vysoké pozice v tehdejší Národní frontě, což se zdálo být neslučitelné s jejich prací v europarlamentu.

„Zpochybňujeme východisko (prokuratury), které se zdá být špatným chápáním práce opozičních zákonodárců a jejich asistentů, která je především politická,“ reagovalo v prohlášení zaslaném agentuře Reuters RN.

Probíhající kauza není jedinou související s Le Penové funkcí v Evropském parlamentu. V roce 2018 soud političce nařídil vrátit částku ve výši téměř 300 tisíc eur (7,67 milionu korun), která jí byla vyplacena za zaměstnávání fiktivní asistentky. Další kauzy se týkají například nákladných večírků RN opět financovaných z evropských peněz.

Le Penová loni v listopadu předsednictví RN předala Jordanu Bardellovi, který je nyní také europoslancem. V letech 2017 a 2022 se ucházela o prezidentský úřad, přičemž v obou případech ji ve druhém kole porazil úřadující prezident Emmanuel Macron.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!