Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Nepokoje ve Francii se vyostřují. V Lyonu vybuchla bomba, byla slyšet i střelba

Svět

  22:53aktualizováno  1. července 16:28
Demonstranti ve Francii v noci na sobotu zaútočili na několik policejních stanic, rabovali také obchody a zapalovali auta. Ve městě Lyon došlo explozi výbušného zařízení. Policie po celé zemi zadržela 1 311 lidí. Prezident Macron odložil kvůli nepokojům návštěvu Německa. V Nanterre se blízcí rozloučili se 17letým Nahelem, kterého zastřelil při dopravní kontrole policista a jehož smrt masové protesty vyvolala.

Situace je podle agentury Reuters nejsložitější krizí pro prezidenta Emmanuela Macrona od protestů takzvaných žlutých vest, které začaly v roce 2018.

Útoky na policejní stanice jsou hlášeny z Bordeaux na západě země, ze Saint-Denis a Bonneuil-sur-Marne na předměstí Paříže či z míst na jihu Francie. Případy rabování úřady zaznamenaly v trojici největších měst 68milionového státu - Paříži, Marseille a Lyonu - a také například ve Štrasburku, Grenoblu nebo v Saint-Etienne. Knihovna vzplála v Métách, autobus v Nanterre, auta zase v Angers i dalších městech.

Po celé zemi bylo v noci na sobotu nasazeno 45 000 policistů a četníků, o 5 000 více než předchozí noc. „Díky mobilizaci vnitřních bezpečnostních složek po celé zemi byla úroveň násilí v noci na dnešek nižší ve srovnání s předchozí nocí,“ napsalo ministerstvo vnitra. Uvedlo také, že v noci na sobotu bylo zraněno 79 policistů a četníků.

Podle ministerstva se snížil počet požárů a útoků na policejní stanice. Dále uvedlo, že v noci na sobotu bylo zapáleno kolem 1 350 vozidel a ohněm či jinak poškozeno 234 budov. Na veřejných komunikacích podle ministerstva vzniklo 2 560 požárů, informovala agentura AFP.

Jen v Paříži zadržela policie na 120 lidí, v Marseille 95. V Nanterre na předměstí Paříže, kde zastřelený mladík žil, zajistili policisté devět lidí, kteří u sebe měli Molotovovy koktejly. Nepokoje se rozšířily i do sousední Belgie, kde policie v metropoli Bruselu zadržela kolem 100 lidí.

Ministr Darmanin, který navštívil policisty v Mantes-la-Jolie západně od Paříže, vyjádřil přesvědčení, že „zvítězí republika, ne výtržníci“. Není si podle něj možné plést několik tisíc delikventů s naprostou většinou francouzských občanů.

U pošty v Lyonu explodovalo výbušné zařízení, je vidět na záběrech na Twitteru. Po výbuchu k místu směřovala skupina černě oděných lidí. Z několika francouzských měst je zase hlášena střelba ze strany demonstrantů. Ve městě Nîmes zřejmě protestující stříleli z brokovnice na kamery, v jedné ze čtvrtí Lyonu svědci viděli střelbu do vzduchu z kalašnikovů.

Za útoky podle francouzských médií často stojí maskované skupiny ozbrojené železnými tyčemi a také zábavní pyrotechnikou. Jedno z videí na sociálních sítích natočené v Bordeaux ukazuje, jak se dav obrátil proti jednomu z kolemjdoucích.

Policie na řadě míst odpověděla slzným plynem, nad některými městy kroužily vrtulníky. Přes množství nepokojů je podle policejních představitelů, na něž se odvolává Le Figaro, situace v noci na sobotu lepší než o den dříve.

K ukončení násilností vyzval kapitán francouzské fotbalové reprezentace Kylian Mbappé, podle něhož je musí nahradit smutek, dialog a obnova.

Nepokoje mladých

Výtržnosti mají podle ministra vnitra na svědomí delikventi, kteří neprezentují tvrdě pracující většinu obyvatel francouzských předměstí. Ministr zároveň zopakoval dřívější výzvu prezidenta Emmanuela Macrona, aby rodiče převzali větší odpovědnost za své děti. Průměrný věk více než 900 lidí, kteří byli v předchozích dnech zatčeni, je 17 let, uvedl ministr a dodal, že některým bylo pouhých 13 let.

Darmanin také poznamenal, že očekává, že společnosti provozující sociální sítě, jako je Snapchat a TikTok, úřadům sdělí jména lidí, kteří sítě využili k organizování násilí, aby byli postaveni před spravedlnost.

Darmanin už v pátek odpoledne požádal prefekty v celé zemi, aby od 21:00 zastavili veřejnou autobusovou a tramvajovou dopravu, zrušeny byly také velké veřejné akce a nasazena byla obrněná vozidla v ulicích měst. V reakci na nepokoje úřady v některých městech přistoupily k restrikcím již dříve samy.

Ve Francii pohřbili zastřeleného mladíka

V Nanterre u Paříže se v sobotu blízcí rozloučili se 17letým Nahelem, kterého v úterý zastřelil při dopravní kontrole policista. Podle agentury AFP se pohřeb konal bez účasti veřejnosti.

Nahel měl rád motorky a rap. Vyrůstal v Nanterre na sídlišti Pablo-Picasso, nedaleko pařížské obchodní čtvrti La Défense. Jeho život byl poznamenán drobnými konflikty se zákonem.

„Nahel byl pohodový kluk. Dobře, udělal pár přestupků, ale v jaké realitě je tohle důvod, aby ho zabili?“ řekla novinářům 65letá Saliha, která žije ve stejné čtvrti.

Při čtvrtečním průvodu na mladíkovu památku demonstranti kritizovali, že policie a další francouzské pořádkové složky jsou podle nich vůči mladým lidem s africkými kořeny nespravedlivé. Nahelova rodina pocházela z Alžírska.

„Nahel je syn nás všech,“ uvedli další demonstranti na protestní akci, která se nakonec zvrhla v násilnosti.

Zlomená Nahelova matka Mounia ho popsala jako svého nejlepšího kamaráda, který byl pro ni vším. Jeho smrt ale nevyčítá celé policii. „Nemám to za zlé policii, mám to za zlé jedné osobě - té, která vzala život mému synovi,“ řekla.

Mladíkův osud rezonuje i za hranicemi Francie, především právě v Alžírsku. Alžírský ministr zahraničí vyjádřil kvůli smrti mladíka při policejním zákroku znepokojení a uvedl, že Francie má vůči lidem jako Nahel povinnost ochrany.

Nahel přišel o život v úterý ráno krátce poté, co ho policie zastavila při řízení auta. Když odmítl uposlechnout její výzvu a znovu se rozjel, jeden z policistů po něm z bezprostřední blízkosti vystřelil. Mladý muž zranění krátce nato podlehl. Video střelby se rychle rozšířilo na sociálních sítích a Francouze hluboce šokovalo.

Autoři: ,