Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Exprezident Sarkozy dostal rok vězení za financování kampaně. Trest si může odpykat doma s náramkem

Svět

  11:01aktualizováno  12:13
Pařížský soud uložil francouzskému exprezidentovi Nicolasovi Sarkozymu roční trest vězení za nezákonné financování kampaně v roce 2012. Má možnost odpykat si trest doma s elektronickým náramkem. Jeho právník už potvrdil, že se Sarkozy proti čtvrtečnímu verdiktu odvolá.

Francouzský exprezident Nicolas Sarkozy foto: ČTK/AP

Prokurátoři tvrdí, že Sarkozyho strana v roce 2012 za velmi drahá volební shromáždění utratila téměř dvojnásobek maximální povolené částky, kterou volební zákon stanoví na 22,5 milionu eur (podle nynějšího kurzu 573,7 milionu korun).

Sarkozy půjde k soudu kvůli financování kampaně. S odvoláním neuspěl

Následně strana podle žalobců najala spřátelenou agenturu pro styk s veřejností, aby skutečné náklady skryla. Prezidentské volby Sarkozy nakonec prohrál a jeho nástupcem v nejvyšší funkci se stal François Hollande.

Žalobci uvedli, že Sarkozy celé týdny před volbami v roce 2012 věděl, že se financování jeho kampaně, které francouzské zákony přísně omezují, blíží legálnímu maximu. Bývalý prezident podle nich ignoroval dvě varování svých účetních před zvyšováním výdajů. Namísto toho dal pokyn, který vyústil v utracení dalších peněz.

„Sarkozy vědomě překročil limit tím, že pokračoval v pořádání předvolebních shromáždění,“ uvedla žalobkyně Vanessa Perréová. S blížícím se dnem voleb pořádal Sarkozy téměř jeden mítink denně včetně dvou velkých v Paříži, které přišly na několik milionů eur.

Proces se Sarkozym začal 20. května a závěrečné řeči zazněly 22. června. Kromě Sarkozyho čelilo obžalobě z falšování, podvodu nebo ilegálního financování kampaně dalších 12 lidí a společnost Bygmalion, která měla na starosti organizaci politických shromáždění. Právě podle jména této firmy je proces ve Francii označován jako kauza Bygmalion.

Soud uložil tříapůlletý trest, z toho dva roky podmíněně, bývalému šéfovi Sarkozyho volební kampaně Guillaumeovi Lambertovi. Jeho zástupce Jérôme Lavrilleux dostal tři roky, z toho jeden rok podmíněně. Soud také vyměřil podmíněné tresty od 18 měsíců do jednoho roku třem vedoucím pracovníkům společnosti Bygmalion Bastienovi Millotovi, Guyovi Alvèsovi a Franckovi Attalovi. Podmíněné tresty ve výši 18 měsíců až dvou let dostali i bývalí politici z nyní už neexistující konzervativní Unie pro lidové hnutí (UMP) Eric Cesari, Fabienne Liadzéová, Pierre Chassat a Philippe Briand.

Soudní procesy nejsou pro Sarkozyho novinkou, loni se stal prvním bývalým prezidentem francouzské páté republiky, který čelil obvinění z korupce a obchodování s vlivem. Pařížský soud ho pak letos v březnu uznal vinným. Uložil mu tříletý trest, z toho jeden rok nepodmíněně.

Francouzská policie zadržela Sarkozyho už v roce 2018 v souvislosti údajně nezákonným financováním jeho předchozí kampaně v roce 2007. Tu mu měl financovat režim tehdejšího libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.

20. března 2018

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...