Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Historický kontrakt. Francie prodá Emirátům 80 stíhaček Rafale za stamiliardy

Svět

  16:04
Francie dodá Spojeným arabským emirátům osmdesát stíhacích letounů Rafale od firmy Dassault Aviation. Uzavření kontraktu oznámila v pátek, kdy prezident Emmanuel Macron v SAE zahájil dvoudenní cestu do tří států oblasti Perského zálivu. Součástí smlouvy je rovněž nákup dvanácti vojenských vrtulníků Caracal, jejichž výrobcem je společnost Eurocopter Group.

V SAE prezidenta přivítal korunní princ emirátu Abú Zabí Muhammad bin Zajd bin Sultán Nahaján. Ještě v pátek se Macron přesune do Kataru a v sobotu má navštívit Saúdskou Arábii.

Prezident Francie byl i s princem při podpisu kontraktu, který má podle francouzského ministerstva obrany hodnotu 17 miliard eur (432 miliard korun). Podle tisku jde o dosud největší objednávku pro firmu Dassault. 

Kontrakt podepsal její šéf Éric Trappier s ředitelem podniku odpovídajícím za zbrojní nákupy SAE Tárikem Abdar Rahímem Husajním. Účastníkem dohody je také výrobce raketových zbrojních systémů MBDA. Podle agentury Reuters po oznámení dohody stouply akcie firmy Dassault o šest procent.

Podpis dohody o zbrojní dodávce, o níž se vyjednávalo skoro deset let, se očekával. Má pomoci francouzskému zbrojnímu průmyslu po letošním vypovězení kontraktu o dodání dvanácti ponorek Austrálii.

Ve Francii však dohodu kritizoval kandidát v prezidentských volbách a europoslanec za stranu Zelených Yannick Jadot. Je podle něj „ostudné“, když Francie vyzbrojuje „autoritářské režimy, které pohrdají lidskými právy a bohatnou na energii z fosilních zdrojů“. 

„Francie se zaskví, když bude její zahraniční politika příkladná v boji za svobodu a klimatickou spravedlnost,“ tweetoval Jadot. Ministryně obrany Florence Parlyová naopak považuje dohodu za „historický kontrakt, který upevní strategické partnerství a přispěje k regionální stabilitě“.

V Saúdské Arábii by měl Macrona přijmout tamní korunní princ Muhammad bin Salmán a na pořadu jednání by mělo být kromě jiného dodržování lidských práv.

Se SAE má Francie tradičně dobré vztahy, od roku 2009 má v přístavu Abú Zabí svou námořní základnu. Od svého nástupu do funkce byl Macron v SAE při slavnostním otevření pobočky Louvru v Abú Zabí. Letos v září přijal prince Muhammada bin Zajda v zámku Fontainebleau u Paříže, který byl roku 2019 zrestaurován díky daru deseti milionů eur (254 milionů korun) poskytnutých Emiráty.

Podle francouzských diplomatů chce Macron s politiky z oblasti Perského zálivu mluvit také o napětí v regionu, zejména o Íránu a obnovených jednáních o jeho jaderném programu. Jaderné ambice Teheránu jsou v arabských státech této oblasti důvodem obav, stejně jako snahy Íránu získat rozhodující vliv v zemích, jako jsou Irák, Sýrie a Libanon.

Macron v pátek v SAE řekl, že doufá, že se v příštích hodinách podaří pokročit v řešení krize kolem Libanonu. „Udělám, co mohu, abych obnovil zájem Perského zálivu o Libanon,“ řekl prezident.

Vyjádřil se rovněž k vídeňským jednáním s Íránem. „Myslím, že toto kolo rozhovorů nebylo úspěšné, a je pravděpodobné že rozhovory v brzké době pokračovat nebudou,“ sdělil.

12. září 2018

Autoři: ,