Středa 22. ledna 2020svátek má Slavomír -5 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Francie si vzala na mušku islamisty. Plánovali únosy

Zátah francouzské policie proti radikálům | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zátah francouzské policie proti radikálům | foto: ČTK

PAŘÍŽ Francouzská policie si po řádění Meraha v Toulouse vzala na mušku islámské radikály. Strážci zákona zadrželi dvacítku extremistů, kteří plánovali únosy. Úřady se zároveň rozhodly vyhostit ze země tři radikální imámy a dva islámské aktivisty.

Po páteční operaci ve městech Nantes, Lyon a Le Mans strážci zákona zadrželi 19 lidí, 17 z nich je ve vazbě. Generální prokurátor François Molins řekl, že obětí plánovaného únosu se měl stát soudce z Lyonu, řekl Molins.

Někteří ze zatčených byli členy zakázané organizace Forsane Alizza, která propaguje islámskou svatou válku, džihád. V parcích trénovali svou fyzickou kondici, shromažďovali zbraně a prostřednictvím své internetové stránky šířili nenávist a výzvy k násilí.

Demonstrace muslimů ve městě Nantes

Demonstrace muslimů ve městě Nantes

Policisté se zaměřili i na kruhy islámských radikálů v Toulouse, kde nedávno ve jménu teroristické sítě Al-Káida vraždil Francouz alžírského původu Mohamed Merah.

Francouzské úřady se zároveň rozhodly vyhostit ze země tři radikální imámy a dva islámské aktivisty, všichni jsou cizinci. Sdělilo to dnes francouzské ministerstvo vnitra. S cílem zdůraznit svůj nesouhlas s násilím páchaným ve jménu islámu dnes muslimská sdružení v zemi svolaly na polovinu dubna demonstraci proti radikalizování islámu.

Jeden alžírský islamista a jeden imám z Mali byli již dnes posláni do zemí svého původu. Brzy budou podobně donuceni opustit Francii jeden turecký a jeden saúdskoarabský imám a také tuniský islamista, upřesnilo ministerstvo v prohlášení.

Muslimové svolali pochod
K šestiměsíčnímu vězení byl v urychleném procesu minulý týden odsouzen dvacetiletý Mohamed Redha Ghezali, který bydlí ve stejné čtvrti jako žil Merah a veřejně schvaloval jeho vraždy. Soud dospěl k závěru, že se provinil naváděním k rasové nenávisti a oslavou terorismu.

Zátah francouzské policie proti radikálům

Zátah francouzské policie proti radikálům

Muslimské organizace ve Francii svolaly na 15. dubna "republikánský pochod" v ulicích Paříže, na kterém chtějí vystoupit proti islámskému radikalismu. "Odmítáme jakékoli směšování muslimů ve Francii s teroristickými činy, které se páchají v jejich jménu. Zvlášť vzpomeneme na rodiny obětí barbarských zločinů v oblasti Toulouse," uvedly organizace v prohlášení. Jejich představitelé zdůrazňují, že většina obětí terorismu páchaného ve jménu islámu ve světě jsou muslimové.

,
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...