Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do ulic vyšlo přes milion Francouzů, nesouhlasí s vládní důchodovou reformou

Svět

  10:35aktualizováno  20:57
Ve Francii v úterý podle policejních odhadů proti navrhované důchodové reformě demonstrovalo 1,2 milionu lidí. Stávka ovlivnila výrobu elektřiny, zrušila výuku na některých školách a zastavila veřejnou dopravu. Podle nového průzkumu si 63 procent Francouzů myslí, že Emmanuel Macron není dobrý prezident. Další stávky jsou ohlášené na 7. a 11. února.

Lidé po celé zemi protestovali proti reformě, která plánuje mimo jiné postupně zvýšit hranici odchodu do důchodu o dva roky na 64 let. Premiérka Élisabeth Borneová v úterý večer uvedla, že její vláda vnímá „pochyby veřejnosti“ a že o reformě bude diskutovat parlament.

„Tato reforma je nespravedlivá a brutální,“ řekl generální tajemník odborového svazu UNSA Luc Farre. „Posunutí věku odchodu do důchodu na 64 let je ze sociálního hlediska krokem zpět,“ dodal.

V ulicích francouzských měst dohlíželo během úterka na pořádek jedenáct tisíc policistů, z toho čtyři tisíce v Paříži. Zatímco podle policejních odhadů a demonstrovalo ve Francii celkem 1,272 milionu lidí, francouzská odborová ústředna CGT, která stávku svolala, uvádí 2,8 milionu účastníků.

Například v Nice se podle odborů sešlo více než 20 tisíc lidí, tedy prý podobně jako při první letošní akci z 19. ledna. Prefektura však tehdejší účast odhadla na zhruba 7,5 tisíce lidí. V Marseille odbory úterní účast odhadly na 205 tisíc lidí, což je o 60 tisíc víc než posledně. V Lyonu pak mluví o 45 tisících lidí.

V Paříži došlo během demonstrace na slzný plyn. Policisté tam také chránili restauraci La Rotonde, kterou má v oblibě francouzský prezident. V metropoli podle policie na demonstraci přišlo 87 tisíc lidí. Podle CGT bylo v úterý v Paříži na půl milionu manifestujících.

Nemá smysl stávkovat, myslí si někteří

Odbory chtějí udržet tlak na vládu. V úterý v zemi jezdil jen asi každý třetí vysokorychlostní vlak TGV a ještě méně místních a regionálních vlaků, také pařížské metro čelilo vážným omezením.

Na stanici metra Concorde v centru Paříže řekla 59letá právní asistentka Catherine, že jí nevadí, že musí čekat na spoj, nebo raději jít pěšky. „Podporuji je,“ řekla. „Brzy mi bude šedesát, takže mě opravdu netěší, že budu muset (pracovat) ještě dva roky,“ dodala.

Ne všichni s ní však souhlasí. „Nemá smysl stávkovat. Zákon bude přijat v každém případě,“ řekl 34letý Matthieu Jacquot, který pracuje v luxusním sektoru.

Francouzi protestují proti zákonu, který zvyšuje hranici pro odchod do důchodu. Fotografie plakátu pochází z Paříže. (31. ledna 2023)

Stávky se účastnila asi polovina učitelů základních škol. Zavřel se například kampus univerzity Sciences Po. Ve stávkové pohotovosti bylo na tři sta gymnázií, přičemž dvě stě z nich ráno neotevřelo, píše Le Figaro. „Je to naše budoucnost. Já za rok skončím na gymnáziu a tato reforma jen zvýší nejistotu studentů. Abychom zvítězili, musíme se už teď mobilizovat a posílit vazby s pracujícími,“ říká Ava z gymnázia Racine v Paříži.

Stávkovali také zaměstnanci ropných rafinerií a pracovníci v dalších odvětvích, včetně veřejnoprávních televizí, které místo zpravodajských pořadů pouštěli hudbu.

V Grenoblu protest připomíná diskotéku:

Dodávky elektřiny ve Francii poklesly o 4,4 procenta, tj. o 2,9 gigawattů, protože se ke stávce připojili pracovníci jaderných reaktorů a tepelných elektráren, ukázaly údaje státního podniku EDF.

Společnost TotalEnergies, kde stávkovalo 75 až 100 procent lidí, uvedla, že v úterý nedodává ropné produkty, ale uklidňovala Francouze, že čerpací stanice jsou plně zásobeny a potřeby zákazníků jsou uspokojeny.

Levicový politik Jean-Luc Mélenchon předpověděl „historický den“ protestů a Macronovu porážku, zatímco davy protestujících začaly pochodovat ve městech a obcích mimo Paříž – před velkou demonstrací plánovanou později ve francouzské metropoli. „Nestává se často, abychom viděli takovou masovou mobilizaci. Je to forma občanského povstání,“ řekl Mélenchon.

Průzkumy veřejného mínění ukazují, že většina Francouzů je proti návrhu důchodové reformy. Už víc než 860 tisíc lidí také podepsalo příslušnou petici na webu Change.org. Prezident Emmanuel Macron a jeho vláda na ní trvají. Podle Macrona je „životně důležitá“, aby se zajistilo, že důchodový systém bude nadále fungovat.

Posunutí věku odchodu do důchodu o dva roky by podle odhadů ministerstva práce mohlo do státní pokladny přinést několik miliard eur navíc potřebných pro každoroční vyplácení důchodů. Odbory však tvrdí, že existují i jiné způsoby, jak zajistit, že důchodový systém nezkolabuje. Zmiňují například zdanění superbohatých či zvýšení příspěvků zaměstnavatelů.

Protestní pochod v Toulouse:

Macron není dobrý prezident, říká průzkum

Vláda v návrhu zákona učinila některé ústupky, například stanovila nový věk odchodu do důchodu na 64 let namísto Macronova předvolebního slibu 65 let. Souhlasila také s minimálním důchodem ve výši 1 200 eur měsíčně pro všechny.

Podle premiérky Élisabeth Borneové je hranice 64 let „neoddiskutovatelná“, ale vláda zkoumá možnosti, jak kompenzovat některé dopady, zejména na ženy. V době, kdy se po celé Francii konají protestní shromáždění, budou zákonodárci projednávat návrh zákona na úrovni výborů. Odbory uvedly, že se snaží přesvědčit zákonodárce, aby věc nepodpořili.

List Le Figaro pak v den stávky zveřejnil průzkum, podle nějž si 63 procent Francouzů myslí, že Macron „není dobrý prezident“. A ani premiérka Élisabeth Borneová podle 66 procent respondentů nevede vládu dobře. Pro Borneovou je to dosud nejhorší výsledek od jejího nástupu do funkce. „Její předchůdce Jean Castex se takto nízko nikdy nedostal,“ cituje list autory průzkumu.

Těmi jsou výzkumníci z agentury Odoxa, kteří říkají, že míra obliby Macrona a Borneové mezi Francouzi za pouhý měsíc a půl klesla u každého z nich o pět procentních bodů. Průzkum provedli 25. a 26. ledna na vzorku 1004 lidí.

Čtyřiašedesát procent oslovených Francouzů dále míní, že pokud by se jejich země kvůli protestům proti důchodové reformě dostala do stavu „velké blokády“, bude za to moct vláda. Jen 35 procent by ukázalo na odbory.

Za stávkující se postavila pařížská primátorka Anne Hidalgo. Radnice proto v úterý zůstala zavřená. „Tato ‚reforma‘ je nespravedlivý a brutální krok zpět. Tváří v tvář systematickému ničení našich sociálních výdobytků nesmíme nikdy rezignovat! Dnes, stejně jako zítra, zůstaňme v pohotovosti,“ napsala.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!