Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Francie vyhošťuje skupinu kočovných Romů z Balkánu

Svět

  7:57aktualizováno  18:19
PAŘÍŽ - Francie dnes začala opět vyhošťovat ilegální romské přistěhovalce. Prvních 93 už odletělo do Rumunska. Informovaly o tom francouzské a rumunské úřady. Děje se tak v rámci posilování bezpečnostních opatření uplatňovaných francouzskou vládou, kontroverzní opatření však budí i kritiku.

Kočovní Romové ve Francii foto: Reuters

Prvních 79 rumunských Romů včetně žen a dětí odletělo krátce po poledni pravidelnou linkou rumunské společnosti Blue Air z Lyonu do Bukurešti. Na letiště je přivezly dva autobusy v doprovodu policie, uvedla agentura AFP.  Dalších 14 rumunských Romů odletělo podobným způsobem z Paříže.

Z Francie má být zpět do vlasti urychleně posláno na 700 rumunských a bulharských Romů. Zadrženi byli při úřední likvidaci padesátky romských táborů koncem července. S odletem prý souhlasili.

Čtěte také

Každý vypovězený dospělý Rom obdržel "humanitární pomoc k návratu" 300 eur (7500 korun), dítě 100 eur (2500 korun). Vyhoštění hrozí v budoucnosti podle komentářů dalším tisícovkám Romů v zemi.

Jeden z repatriovaných agentuře AFP po příletu do Bukurešti řekl, že ve Francii "to bylo velmi tvrdé, pořád tu byl tlak policie, prefektury". Živil se prý příležitostnými pracemi. Teď se vrátí do města Petroşani, odkud pochází, ale co tam bude dělat, neví - "tam žádná práce není". Muž nevyloučil, že se do Francie znovu vrátí.

Advokáti Romů citovaní agenturou AP soudí, že repatriace je sotva dobrovolná, protože ti, kdo s ní nesouhlasí, končí v zadržovacích táborech a budou do svých zemí posláni bez uvedeného příspěvku na opětné usazení.

Romské rodiny čekající na letadlo do Rumunska

Mluvčí organizace Rom Europa podle AP označil repatriaci za bezúčelnou, protože vypovězeným nic nebrání se vrátit. "Někteří byli vráceni sedmkrát nebo osmkrát, přičemž pokaždé dostali těch 300 eur," podotkl.

Francouzský postup vyvolal kritiku v obou balkánských zemích a nesouhlasnou reakci Evropské komise i francouzské opozice, která jej označuje za "státní rasismus". Někteří kritici tvrdí, že jde o cynickou hru, která má odvrátit pozornost od francouzských hospodářských potíží a přivábit krajně pravicové voliče před prezidentskými volbami v roce 2012.

Prezident Nicolas Sarkozy, o němž se soudí, že bude znovu kandidovat, v současné době zaznamenává velký pokles popularity.  AP napsala, že Sarkozyho postoj (k Romům) má "mrazivé podtóny" - během německé okupace úřady poslaly francouzské Romy do internačních táborů a držely je tam ještě dva roky po osvobození.

Vláda však tvrdí, že její rozhodnutí odpovídá normám Evropské unie. "Plně respektujeme pravidla unie a dbáme na to, aby nebyla dotčena svoboda pohybu občanů zemí unie," řekl dnes ministr vnitra Brice Hortefeux. Vyzval Evropskou komisi, aby "zmobilizovala svou energii, úsilí a fondy pro programy trvalé a skutečné integrace romské komunity".  Pro vypracování programu integrace Romů na celoevropské úrovni se dnes vyslovil také rumunský prezident Traian Basescu.

Letadlo, kterým byli z Lyonu do Bukurešti přepraveni romové

Balkánští Romové jsou ve Francii letitý problém. Veřejnosti vadí zvlášť jejich žebrání, úřady hovoří o obchodu s lidmi a o jejich využívání zločineckými organizacemi. Dnešní zpráva AFP uvádí, že zahraničních Romů je ve Francii asi 15.000.

Nynější kroky úřadů souvisejí s nedávnými incidenty ve městě Saint-Aignan, kde skupina Romů napadla policejní stanici. Sarkozy pak svolal zvláštní schůzi věnovanou Romům a kočovníkům a vyhlásil "válku" zločinnosti. V jejím rámci bylo mimo jiné zrušeno 51 nelegálních romských táborů. Dva další byly zlikvidovány dnes.

Autoři: ,