29. února 2016 12:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Francie začala vyklízet Džungli u Calais, uprchlickou kolonii střeží policisté

Kvůli možným protestům obyvatel Džungle je na místě připravena i pořádková... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kvůli možným protestům obyvatel Džungle je na místě připravena i pořádková... | foto: Reuters

CALAIS Francouzské úřady dnes zahájily vyklízení části uprchlické kolonie u přístavního města Calais. Informovala o tom agentura AP. V takzvané Džungli žijí tisíce migrantů, kteří se snaží dostat za lepším životem do Británie. Jejich přítomnost ale vyvolává napětí u části místních obyvatel.

Dělníci začali v pondělí likvidovat jižní část provizorního tábora na základě soudního rozhodnutí z minulého čtvrtka. Podle zpravodajského serveru BBC začali bourat nejprve neobydlené přístřešky a ty, v nichž zjevně migranti stále žijí, nechávali netknuté. Na místě jsou k dispozici i dva buldozery. Kvůli možným protestům obyvatel Džungle je na místě připravena i pořádková policie a vodní děla.

Migranti v táboře v Calais stojí frontu na distribuované oblečení.
Imigrační pracovníci hovoří s migranty.

Životní podmínky v calaiském táboře připomínají chudinské čtvrti velkoměst v rozvojovém světě a francouzské úřady to už dále nechtějí akceptovat, migranty proto chtějí přesunout do řádných uprchlických středisek. Podle čtvrtečního výroku soudu však nemohou jižní část kolonie srovnat se zemí úplně. Zůstat musí společné prostory jako školy nebo modlitebny.

Tábor u Calais existuje už několik let a podle odhadů v něm v současnosti žijí až 4000 lidí, kteří si chtějí splnit sen a dostat se do Británie. Současná fáze „humanitární operace“, jak vyklízení označují francouzské úřady, by se měla dotknout asi tisíce z nich. Mohou se přesunout do kontejnerového parku v severní části tábořiště či do obdobných zařízení na jiném místě Francie. Mohou také v zemi požádat o azyl, což většina z nich ale nechce.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!