19. září 2012 14:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Francie zavírá ambasády a školy, bojí se kvůli karikatuře Mohameda

Francouzská ambasáda v Libanonu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzská ambasáda v Libanonu | foto: Reuters

Francouzské úřady a školy ve 20 muslimských zemích budou v pátek uzavřené. Opatření vydala francouzská vláda kvůli karikatuře Mohameda, která vyšla ve středu v satirickém magazínu Charlie Hebdo. Karikaturu publikoval v době, kdy se v mnoha muslimských zemích konají násilné protesty proti kontroverznímu filmu Nevinnost muslimů.

Francouzská vláda kvůli karikatuře zpřísnila bezpečnostní opatření na francouzských ambasádách a konzulátech. V pátek, který je pro muslimy hlavním dnem modliteb, je ve 20 muslimských zemích rovnou uzavře. V Tunisku se francouzské školy uzavřely už ve středu odpoledne, znovu se otevřou až v pondělí ráno, uvedl deník Figaro.

Policie hlídá i kancelář magazínu Charlie Hebdo.

Zveřejnit karikatury proroka Mohameda ve vypjaté atmosféře posledních dní není podle šéfa francouzské diplomacie Laurenta Fabiuse ani trefné, ani inteligentní. „Je to jak přilévat olej do ohně,“ řekl v rádiu France Info. „Vydal jsem instrukce, podle kterých budou ve všech zemích, kde by se mohly vyskytnout problémy, přijata zvláštní bezpečnostní opatření,“ dodal.

ČTĚTE VÍCE:

Zveřejnění karikatury Mohameda už odsoudila Rada muslimů ve Francii, jde podle ní o "jednání nepřátelské vůči islámu". Zároveň ale vyzvala lidi, kteří jsou uražení, aby reagovali s rozmyslem.

Na obálce francouzského časopisu je ortodoxní Žid, který tlačí člověka s turbanem na hlavě sedícího v kolečkovém křesle. Jde o narážku na francouzský film o ochrnutém bělošském muži a jeho černošském asistentovi.

Uvnitř čísla je několik obrázků, které si dělají legraci z proroka Mohameda, na některých z nich je nahý, napsala agentura Reuters.

zizMarkéta Žižková, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!