Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Svět

Francouzská ministryně čelí kritice odborářů a opozice za dovolenou v době stávek. Prý na ni měla nárok

Francouzská ministryně životního prostředí Élisabeth Borneová. foto: Reuters

Paříž - Francouzské odbory a opozice kritizují ministryni životního prostředí Élisabeth Borneovou, jejíž úřad má na starosti i dopravu a která v době pokračujících stávek na železnici a v pařížském dopravním podniku odletěla na vánoční dovolenou do Maroka. Ministr vnitra Christophe Castaner ve čtvrtek ve francouzské televizi svou vládní kolegyni hájil, má podle něj na volno nárok.
  19:35

„Strategií vlády je nechat věci vyhnít, vláda a odbory už nejsou vůbec v kontaktu,“ řekl serveru France Info Eric Meyer, představitel železniční odborové organizace Sud Rail. Dodal, že ho proto prázdniny ministryně v době, kdy zemi paralyzují stávky v dopravě, nepřekvapily.

Vlaková nádraží jsou liduprázdná.
Nevyjede šedesát procent rychlovlaků a regionálních vlaků a 80 procent vlaků...

Podle ministra vnitra Castanera si ale i Borneová dovolenou zaslouží a stejně jako další členové vlády chtěla strávit několik dní se svou rodinou. „Myslím, že je to zbytečná polemika,“ řekl ministr.

Stávky v dopravě a doprovodné protivládní demonstrace ve Francii začaly 5. prosince na protest proti vládnímu návrhu reformy důchodů. Odbory protestní akce nepřerušily ani o Vánocích, a mnoha lidem tak zkomplikovaly přesuny na svátky. Ve čtvrtek například jezdí jen polovina rychlovlaků TGV a uzavřena je třetina linek pařížského metra.

Ve Francii lidé protestují proti důchodové reformě i na Štědrý den. Státní železnice hlásí ztrátu více než 10 miliard korun

Stávka ve čtvrtek vstoupila do čtvrtého týdne a trvá již stejně dlouho jako podobná protestní akce z roku 1995, tedy 22 dní, napsal deník Le Monde. Konec je podle něj v nedohlednu a provoz na železnici a v pařížské MHD bude omezen i v dalších dnech. List připomněl, že další kolo jednání mezi vládou a odbory se má uskutečnit až 7. ledna.

Rekord v délce stávky v dopravě byl podle Le Monde zaznamenán na přelomu let 1986 a 1987. Zaměstnanci státní železniční společnosti SNCF tehdy kvůli platům a pracovním podmínkám stávkovali 28 dní, rovněž bez vánoční pauzy.

Autor: