Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Protikorupční policie zadržela a vyslýchá exprezidenta Sarkozyho

Svět

  8:38aktualizováno  2. července 11:34
PAŘÍŽ - Francouzská policie dv úterý zadržela bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho, aby ho vyslechla v případu vyšetřování korupční a odposlechové kauzy. Zadržení může ve Francii trvat 24 hodin s možností jednoho prodloužení. Podobný krok vůči bývalé hlavě státu je podle médií bezpříkladný od začátku takzvané páté republiky ve Francii v roce 1958.

Francouzský exprezident Nicolas Sarkozy foto: Reuters

Podobný krok vůči bývalé hlavě státu je podle médií bezpříkladný od začátku takzvané páté republiky ve Francii v roce 1958.

Na počátku března přinesl francouzský deník Le Monde zprávu o vyšetřování sítě informátorů z řad policie a justice, kteří měli vynášet Sarkozymu informace. Exprezident jim údajně zato nabízel různé pozice. Po zjištění, že vyšetřovatelé odposlouchávali některé jeho telefonické hovory, přirovnal postup vyšetřovatelů k praktikám bývalé tajné služby Stasi ve východním Německu.

Protikorupční policie proto taktéž prověřuje, zda někdo Sarkozyho o odposleších neoprávněně neinformoval.

V pondělí byl kvůli kauze vzat do vazby a vyslýchán také exprezidentův právník Thierry Herzog a dva soudci Gilbert Aziber a Patrick Sassoust.

Jeden z obviněných soudců, Gilbert Azibert, měl zneužít svého přístupu k intranetu Vrchního soudu a vynášet odtud Sarkozymu informace. Za tuto službu pak údajně požádal o místo v Monaku.

Zapleten do šesti kauz

ŠEST AFÉR, KTERÉ TRÁPÍ SARKOZYHO

  • Přímluva za Tapieho Podnikatel a sportovní mecenáš Bernard Tapie dosáhl ve sporu se státní bankou arbitráže, která mu přiřkla odškodné ve výši 403 milionů eur za údajnou újmu při koupi akcií Adidasu. Sarkozy se podle vyšetřovatelů snažil ovlivnit tehdejší ministryni a současnou šéfku MMF Christine Lagardeovou.
  • Aféra Karáčí Vyšetřování se týká prodeje ponorek do Pákistánu. Mluví o tom, že tamní vláda jako součást kontraktu posílala peníze na kampaň Édouarda Balladura. Sarkozy byl tehdy, v roce 1995, v jeho vládě ministrem pro rozpočet a pokladníkem.
  • Sponzoring od Kaddáfího Aféra, která souvisí s nynějším zadržením Sarkozyho, se věnuje podezření, že jeho úspěšnou prezidentskou kampaň v roce 2007 sponzoroval i někdejší libyjský diktátor Muammar Kaddáfí.
  • Telefonní odposlechy Policisté vyšetřují obvinění, zda někdo z bezpečnostních složek neinformoval neoprávněně Sarkozyho o tom, že jeho telefony jsou v kauze Kaddáfího údajných darů odposlouchávány.
  • Aféra s Bettencourtovou Sarkozy už byl vyslýchán kvůli zneužití peněz dědičky kosmetického gigantu L’Oréal Liliane Bettencourtové. Sarkozy podle policie mohl „zneužít slabosti“ této ženy, prohlášené za senilní, k osobnímu obohacení. 
  • Předražené průzkumy Toto obvinění se týká přemrštěných výdajů, které věnoval Elysejský palác na průzkumy veřejného mínění.

Sarkozy je hlavním aktérem hned v šesti kauzách. Kromě odposlechů prokuratura vyšetřuje také okolnosti financování Sarkozyho prezidentských kampaní z let 2007 i 2012. Objevila se podezření, že na jeho vítěznou kampaň v roce 2007 přispěl bývalý libyjský diktátor Muammar Kaddáfí.

Loni na jaře byl Sarkozy vyslýchán jako podezřelý kvůli zneužití peněz miliardářky a dědičky kosmetického gigantu L'Oréal Liliane Bettencourtové pro svou volební kampaň v roce 2007. V říjnu bylo Sarkozyho vyšetřování zastaveno, u ostatních osob obviněných v též kauze ale pokračovalo.

Exprezident veškerá obvinění odmítá.

Exprezident podle médií na základě předvolání přijel na protikorupční oddělení policie v pařížském předměstí Nanterre krátce před 8:00 SELČ. Do budovy vstoupil bez doprovodu. Policie v případu od pondělka zadržuje a vyslýchá také Sarkozyho advokáta Thierryho Herzoga a dva členy prokuratury Gilberta Aziberta a Patricka Sassousta.

Po ukončení zadržení policie ve Francii buď podezřelou osobu propustí na svobodu nebo předá vyšetřujícímu soudci. Ten má podle webu deníku Le Monde tři možnosti: osobu obvinit a uvalit na ni vazbu, dále ji vyšetřovat jako podezřelou či jen vést v případu jako svědka.

Podle Le Mondu se v souvislosti se zadrženou čtveřicí hovoří o úplatkářství, které se ve Francii trestá až pětiletým nepodmíněným vězením a pokutou až 500.000 eur (13,7 milionu korun).

Ve šlépějích Chiraca

Vyslýchán na policii jako podezřelý byl i bývalý prezident z let 1995-2007 Jacques Chirac, ale Sarkozy je prvním exprezidentem páté republiky, který byl formálně zadržen. Podle webu deníku Le Figaro si to vyžádala procedura, podle níž policie dotyčného formálně zadrží, když ho má vyslýchat déle než čtyři hodiny. Mluvčí levicové francouzské vlády k zadržení pravicového exprezidenta řekl, že Sarkozy je ve vztahu k justici "člověk jako každý jiný". "Justiční orgány vyšetřují a musejí to dokončit," citoval Reuters mluvčího Stephanea Le Folla.

Náhlý obrat ve vyšetřování, které ohledně podezření z korupce začalo 26. února, přichází v době, kdy Sarkozy je v zemi stále více zmiňován jako možný zachránce své opoziční konzervativní strany UMP, která se ocitla v bezprecedentní krizi v důsledku skandálu kolem falešných faktur. Sílí hlasy, aby se Sarkozy vrátil do čela strany a v příštích volbách opět usiloval o prezidentský úřad.

NICOLAS SARKOZY

  • Narodil se 28. ledna 1955 v Paříži maďarskému šlechtici a Francouzce řecko-židovského původu. Vystudoval práva na pařížské univerzitě Paris X Nanterre; úřad advokáta ale nevykonával dlouho.
  • Do politiky vstoupil ve 23 letech, když se stal radním pařížského předměstí Neuilly-sur-Seine jako člen neogaullistické strany Sdružení pro republiku (RPR, dnes UMP; straně od prosince 2004 do května 2007 též předsedal). V roce 1983 se stal na této radnici starostou, jímž byl až do května 2002. V roce 1988 byl poprvé zvolen poslancem Národního shromáždění.
  • Od března 1993 do května 1995 šéfoval ministerstvu rozpočtu a byl zároveň mluvčím vlády. Do vlády usedl opět až v květnu 2002, kdy se stal ministrem vnitra (do března 2004); poté do listopadu 2004 šéfoval ministerstvu financí. Od června 2005 do března 2007 byl opět ministrem vnitra, než se v květnu 2007 stal prezidentem.
  • Po porážce v prezidentských volbách v roce 2012 se stáhl z politiky. Letos se ale začaly objevovat zprávy, že by mohl aspirovat na další prezidentský mandát ve volbách v roce 2017.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!