Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Svět

Francouzská policie zastřelila jižně od Paříže muže, ubodal jednoho člověka a další dva zranil

Francouzští policisté zabezpečují park ve městě Villejuif nedaleko Paříže. foto: Reuters

Aktualizujeme
PAŘÍŽ - Nejméně jednu oběť a dva zraněné si v pátek vyžádal útok ve městě Villejuif jižně od Paříže, kde muž v parku napadal nožem kolemjdoucí. Útočníka policie zastřelila, uvedla agentura AFP. Agresor podle úřadů zabil šestapadesátiletého muže, další dva lidé utrpěli zranění, z toho jeden je ve vážném stavu. Motiv činu zatím není znám.
  14:54aktualizováno  21:01

Pařížští policisté zastřelili muže, který je ohrožoval nožem dlouhým čtvrt metru

Podle zdrojů agentury AFP útočník Nathan C. trpěl psychickými potížemi, nebyl ale v hledáčku zpravodajských služeb kvůli případné radikalizaci.

Muž zaútočil kolem 14:00 SEČ na lidi v parku Hautes Bruyeres ve městě Villejuif, které je součástí pařížské aglomerace. Kolemjdoucí napadal zjevně nahodile. „Snažil se napadnout i další lidi, kterým se ale podařilo uniknout,“ řekla novinářům prokurátorka Laure Beccuauová.

Útočník se pak vydal k nákupnímu středisku v sousední obci Hay-les-Roses, které podle starosty muselo být na několik hodin uzavřeno. „Policie byla rychle přivolána, rychle se dostavila a útočníka zneškodnila,“ řekl starosta Vincent Jeanbrun. Podle něj měl útočník zjevně v úmyslu přenést násilí do nákupního centra.

Policisté muže, který nahodile napadl návštěvníky parku, zastřelila v sousedním...
Než policisté útočníka zneškodnili, stačil zranit tři návštěvníky parku. Dva z...

Policisté podle stanice BFMTV zasáhli muže s nožem nejméně třikrát.

„Slyšel jsem křik, pak tři výstřely. Vyšel jsem ven se podívat, co se děje. Pak jsem slyšel ještě pět či šest ran a sirény. Raději jsme se zabarikádovali v garáži,“ vylíčil AFP Rouane Yazid, majitel garáže v sousedství nákupního centra.

Fotografie pořízená těsně po útoku podle AFP zachytila, jak útočník leží na zádech v černém oblečení, podobném abáje, tedy dlouhému šatu zahalujícímu celé tělo.

Čin s ‚náboženskými prvky‘

Různé zdroje podle AFP shodně uvedly, že Nathan C. trpěl „psychickými potížemi“. Měl i potíže se zákonem, ale pro zpravodajské služby byl neznámou. V jeho konání však byly přítomny i „prvky související s náboženstvím“.

Starosta Villejuif Franck Le Bohellec uvedl, že oběť je místní obyvatel. „Procházel se s manželkou, když se přiblížil útočník. Pokoušel se ženu ochránit a schytal ránu nožem,“ řekl.

Vážné zranění podle zdroje obeznámeného s vyšetřováním utrpěl další muž a jedna žena vyvázla lehce zraněna. Oba byli hospitalizováni. Kriminalisté případ vyšetřují jako „vraždu a pokusy o vraždu“.

Pařížská policejní prefektura informovala o celé akci skrze své sociální sítě,...

Ministr vnitra Christophe Castaner vyslovil své uznání bezpečnostním složkám za „rychlou reakci, chladnokrevnost a profesionalitu“. Vyšetřování řídí místní prokuratura v Créteil, ale na místo se dostavil i protiteroristický prokurátor Jean-François Ricard, spolu s náměstkem ministra vnitra a pařížským policejním prefektem. Prezident Emmanuel Macron vyjádřil svou podporu obětem útoku a odsoudil „slepé násilí“.

Před třemi týdny zasahovala policie v podobném případu v pařížské čtvrti La Défense. Zastřelila tam muže, který je ohrožoval nožem. Následně se ukázalo, že muž uprchl z psychiatrické léčebny.

Francie čelí neustálé teroristické hrozbě od první vlny útoků v roce 2015. Loni země zažila tři teroristické útoky: v březnu zradikalizovaný vězeň napadl nožem dva dozorce, v květnu výbuch bomby v lyonském pekařství zranil 14 lidí a začátkem října zaměstnanec pařížské prefektury Mickaël Harpon ubodal čtyři kolegy, než byl zastřelen.

Za více než čtyři roky se obětí terorismu stalo ve Francii 255 lidí. Podle ministerstva vnitra se od roku 2013 podařilo zabránit celkem 60 útokům, naposledy na konci loňského září.

Autor: