Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Francouzský ministr obrany přesvědčoval ruského, aby více útočil na IS

USA

  19:38
MOSKVA - O zlepšení koordinace v boji proti radikální organizaci Islámský stát jednali v pondělí v Moskvě ruský a francouzský ministr obrany Sergej Šojgu a Jean-Yves Le Drian. „Dohodli jsme se na posílení výměny vojenských informací,“ uvedl Le Drian. Host z Paříže také hodlal přesvědčit svého hostitele, aby ruské letectvo operující v Sýrii více napadalo Islámský stát.

Francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian. foto: Reuters

Popřel však, že by Francie chtěla hrát roli prostředníka mezi USA a Ruskem při vytváření široké koalice proti teroristické skupině.

Ruské útoky v Sýrii musí mířit jen na islamisty, řekl Hollande Putinovi

„Vůbec jsme nejednali o nějakém zprostředkování. Máme v Sýrii společného nepřítele, Islámský stát, a jednali jsme o tom, jak koordinovat naše akce v boji proti společnému nepříteli,“ vysvětlil francouzský ministr. „Prostě jsme propracovávali speciální mechanismus součinnosti s Ruskem. Především jsme posuzovali situaci v Sýrii, protože Rusko nepodniká žádné operace v Iráku,“ dodal. Francie je součástí koalice vedené Spojenými státy.

Šojgu ještě před jednáním uvedl, že obě země by si měly upřesnit „jisté aspekty spolupráce na zemi a ve vzduchu“, a dodal, že již došlo ke kontaktům mezi námořními silami obou zemí ve Středomoří. U syrského pobřeží operují ruská plavidla i francouzská letadlová loď Charles de Gaulle s jaderným pohonem.

Putinovo poselství: Teroristickou kaši na Blízkém východě navařil Západ

Francouzský ministr se nesetkal se svým protějškem na dvoustranné schůzce už dva roky, poznamenala agentura AFP a dodala, že Západ vytýká ruským bombardérům v Sýrii, že útočí více na ozbrojenou opozici bojující proti režimu Bašára Asada, než na Islámský stát. Spolupráce dohodnutá během cesty francouzského prezidenta Françoise Hollandea do Moskvy na konci listopadu tak zůstává především symbolická.

Le Drian nicméně před odletem z Paříže zmínil možnost výměny zpravodajských poznatků o rusky a francouzsky hovořících bojovnících Islámského státu, v jehož řadách podle odhadu ruských tajných služeb válčí skoro tři tisícovky ruských občanů, převážně Kavkazanů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!