Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 1 °C občasný déšť Předplatné LN
2. února 2013 14:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Francouzská intervence ještě neskončila, prohlásil Hollande v Mali

Francouzský prezident Hollande přiletěl do Mali | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský prezident Hollande přiletěl do Mali | foto: ČTK

BAMAKO Na několikahodinovou návštěvu Mali přijel francouzský prezident François Hollande. Prohlásil, že intervence v Mali ještě neskončila, nicméně už brzy štafetu přeberou africké země. Návštěvu bývalé francouzské kolonie zahájil ve starobylém městě Timbuktu, odkud se maliské armádě za podpory francouzských jednotek před šesti dny podařilo vytlačit islamistické povstalce. Ti obsadili sever Mali v loňském roce.

Francouzská intervence v Mali ještě neskončila, nicméně brzy štafetu přeberou africké země, prohlásil v Mali Hollande. "Od 11. ledna jsme vykonali dost práce, která ještě není úplně dokončena. Potrvá to ještě několik týdnů, ale naším záměrem je předat štafetu," dodal.

Do škol v Timbuktu se tak po odchodu islamistů mohou konečně vrátit i děti. "Pro nás válka skončila, škola je opět otevřená," řekl místní pedagog Ahmed. Což potvrzují i školáci, kteří před začátkem vyučování posedávali u fontánky na písčitém dvoře jedné z timbuktských základní škol.

Oddělit chlapce od děvčat
I patnáctiletý Amid Dramane je rád, že islamisté jsou pryč. "Bál jsem se jich, ale stejně jsme nepřestali hrát fotbal. Prostě jen tak venku, na ulici," říká chlapec oblečený - jako většina mladých Afričanů - do fotbalového dresu. Amid s hrdostí nosí trikot maliské reprezentace. "Zbičovali tě, když si kouřil, když si tancoval. A když si něco ukradl, usekli ti ruku," vypráví Amid.

Radikální islamisté podle místních zavřeli školy hlavně proto, že žádali vyučování v arabštině, jazyce Koránu. Jenže arabsky tu mluví málokdo. Lidé hovoří vlastním jazykem z nilosaharské jazykové skupiny.

ČTĚTE TAKÉ

"Nutili nás také ve škole oddělit chlapce od děvčat, jenže to není náš zvyk, to jsme nemohli přijmout. Dokonce v náboženských školách sedí pohromadě," uvedla Fatouma Loulouová.

Timbuktu si opět užívá míru, extrémisté, které zde během svého panování zničili některé vzácné historické budovy jako (z jejich pohledu) "neislámské", přesto nejsou zcela poraženi. Jejich jednotky ustoupily do pouště. I o tom zda se Francouzi budou i nadále podílet na boji s nimi, přijel do Mali jednat i francouzský prezident Hollande. Zatím si však může užívat slávy v zemi, kterou jeho předci kdysi kolonizovali.

Konflikt v Mali

Francie na žádost maliské vlády zahájila před třemi týdny spolu s maliskými vojáky ofenzivu proti islámským radikálům na severu Mali. Navzdory úspěchu této operace se ale mnozí obávají, co se stane, jakmile Francouzi opět odejdou. Navíc radikálové zřejmě nebyli poraženi, ale pouze se stáhli do obtížně přístupných horských a pouštních oblastí.

Nadšení z osvobození severního Mali od islamistů také kalí obvinění skupin na ochranu lidských práv, podle nichž si Francouzi vedená ofenziva vyžádala civilní oběti při náletech a etnických represích maliských vojáků.

, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!