Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Frankovy ostatky by se měly stěhovat, rozhodla komise

Svět

  7:00
MADRID - Odstranit ostatky bývalého španělského diktátora Franciska Franka z památníku obětí občanské války ve Španělsku v letech 1936 až 1939 doporučila expertní komise, kterou posouzením této citlivé otázky pověřila španělská levicová vláda.

Španělský diktátor Francisco Franco foto: Reprofoto

Komise ve svých závěrech z pětiměsíční analýzy situace poznamenala, že případnou exhumaci a převoz Frankových ostatků musí schválit katolická církev, protože bývalý diktátor byl pochován v bazilice v Údolí padlých. Komise ujistila, že se neřídila ideologickým či politickým hlediskem, ale jen morálním.

Hrobka Franciska Franka
Hrobka Franciska Franka

Hrobka Franciska Franka v Údolí padlých

Socialistická vláda se přemístěním Frankových ostatků snaží odpolitizovat tento památník, který je nyní vnímán i jako symbol frankismu a který je místem srazů přívrženců bývalého diktátora.

Povolení církve však bude nejspíš těžké získat. Navíc Frankova rodina je proti a o přemístění bude rozhodovat nový pravicový kabinet, který se ujme vlády v prosinci.

ČTĚTE TAKÉ:

Francisco Franco zemřel 20. listopadu 1975 a byl pochován v mauzoleu v Údolí padlých (Valle de los Caídos) u Madridu. Převezením jeho ostatků na jiné místo, které si určí rodina, by se podle komise naplnil smysl památníku, který má být pietním místem jen zhruba 33.850 obětí z řad frankistů i republikánů v době občanské války.

Autoři: ,