Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Měl nahradit diktátora Franca, 'Největší Španěl' ale přinesl demokracii

Lidé

  12:44
MADRID - Před 35 lety, 22. listopadu 1975, nastoupil na španělský trůn král Juan Carlos I., muž, bez kterého si nelze současnou přední jihoevropskou demokracii vůbec představit.

Španělský král Juan Carlos I. foto: Reuters

Do čela státu byl povolán jako nástupce fašistického diktátora Francisca Franca a předpokládalo se, že bude v jeho autoritářském kurzu pokračovat. Potomek bourbonského rodu Juan Carlos, kterému bylo tehdy 37 let, však všechny překvapil.

Přesto, že předtím dlouhá léta vystupoval po Francově boku, otevřel svou zemi demokratickým reformám, které později obhájil i proti nepovedenému armádnímu puči.

Umírněný Juan Carlos I. je ve své zemi dodnes oblíben, přesto, že již zaznívají hlasy, že by měl předat vládu svému synovi Felipemu. Lidé oceňují zejména panovníkův neokázalý styl a přirozený šarm.

Pro mnohé zůstává největším Španělem všech dob, jímž byl zvolen před několika lety v televizní anketě. Juan Carlos pochází z větve španělských Bourbonů, kteří nastoupili na madridský trůn roku 1700, a první léta svého života strávil střídavě v Itálii, Švýcarsku a Portugalsku.

Do své vlasti se mohl vrátit až v roce 1948. Jeho manželkou je od roku 1962 dcera tehdejšího řeckého krále Pavla Sofie. Mají spolu dvě dcery Elenu a Cristinu a syna Felipeho.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!