Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Fraška v Bělorusku: opozice odstraněna

Svět

  10:21
MINSK - Ani jediný kandidát opozice se v nedělních parlamentních volbách nedostal do nové dolní komory zákonodárného sboru v Bělorusku, kde vládne autoritářský prezident Alexandr Lukašenko. Po sečtení hlasů ve všech 110 volebních okrscích o tom dnes informoval tajemník ústřední volební komise Nikolaj Lazovik.

Poslední evropský diktátor - Alexandr Lukašenko foto: ČTK

"Nikdo z opozice v parlamentu není," cituje Lazovika agentura Reuters. Stovky stoupenců opozice vyšly již v noci na dnešek do ulic Minska na protest proti výsledkům hlasování a podle agentury Reuters vyzývají Západ, aby volby neuznal. Volební pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) zveřejní dnes odpoledne svou zprávu, v níž mají zhodnotit, zda volby v Bělorusku byly svobodné a poctivé, jak to sliboval
Lukašenko.

Volební účast činila podle ÚVK 75,3 procenta. O 110 křesel v parlamentu se v nedělních volbách, považovaných za test demokratičnosti Lukašenkova režimu, ucházelo 263 kandidátů, opozici zastupovalo 70 z nich.

Zástupci opozice se nakonec rozhodli nedělní volby nebojkotovat, předem ale vyjadřovali skepsi ohledně regulérnosti jejich výsledků. Zhruba 800 stoupenců opozice se shromáždilo na třídě Okťabrskaja v centru Minsku, která byla dějištěm dřívějších protestů, aby dalo najevo své přesvědčení, že volby byly zfalšovány.

S národními vlajkami, vlajkami Evropské unie a transparenty hlásajícími "Ne nepoctivým volbám!" se demonstranti vydali na pochod k úřadovnám ústřední volební komise a poté zpátky. Agentury v této souvislosti poukazují na nepřítomnost uniformovaných policistů u této akce, což je v Bělorusku zcela nezvyklé.

"Stále ještě nemáme demokratické volby," řekl na protestním shromáždění vůdce opozice Aljaksander Milinkevič. "Může se mluvit o některých kosmetických změnách, jinak se ale tyto volby nedají označit za hlasování odpovídající principům OBSE. Myslím, že to OBSE právě tak řekne.""V Bělorusku to nebyly volby. Byla to volební fraška pro Západ," citovala
agentura AP vůdce opoziční Sjednocené občanské strany Anatola Ljabedzka.

Za celou dobu zatím čtrnáctileté vlády Alexandra Lukašenka, který si od západních politiků vysloužil nálepku posledního evropského diktátora, mezinárodní pozorovatelé platnost žádných uspořádaných voleb v Bělorusku neuznali. Lukašenko opozici systematicky potíral a svým vlivem na volební komisi vždy zajistil, aby jeho odpůrci do poslaneckých křesel nezasedli.
Autor: